Młodzi szykują się na sylwestrowo-noworoczne spotkanie Taizé w Walencji. Wciąż można się zapisywać.
– Pierwsze wrażenie z Europejskiego Spotkania Młodych? Kilka tysięcy młodych ludzi modli się śpiewem. A po śpiewie zapada cisza – opowiada Grzegorz Gurbała, pomocnik Taizé w diecezji opolskiej. Medytacyjne kanony, w których zazwyczaj powtarza się jedną frazę, przygaszone światła, zapalone świece. A w centrum ikona krzyża. W takiej atmosferze przebiegają również cotygodniowe spotkania modlitewne w oratorium Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Opolu.
– Jestem człowiekiem ciszy. Lubię ciszę i myślę, że to powód dlaczego tutaj się odnalazłam – mówi Ewelina Adamska. I zaraz dodaje: – Europejskie Spotkanie Młodych łączy radość, entuzjazm, odpoczynek i modlitwę. Jest tam wszystko to, czego potrzebujemy.
– Moja historia z Taizé zaczęła się w liceum, wtedy zachwycił mnie klimat tych spotkań. Jednak dopiero po studiach, kiedy wchodząc z pielgrzymką na Jasną Górę, zobaczyłem baner, że najbliższe Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Poznaniu, pomyślałem, że skoro tak blisko, to pojadę – wspomina Grzegorz Gurbała. – Dotąd w sumie byłem 6 razy na Europejskim Spotkaniu Młodych i 2 razy byłem w wiosce. Chcę w to wejść tak głęboko, jak tylko się da – podkreśla. Ceni to, że czasie spotkań mieszka się u rodzin, poznając miejscową kulturę. Ceni też ekumeniczny charakter spotkań w grupach międzywyznaniowych. – Dzięki nim głębiej odkrywam swoją tożsamość. Dostrzegam jak wiele mamy ze sobą wspólnego pomimo naszej różnorodności. Dla mnie te dyskusje nie sprowadzają się do szukania najmniejszego wspólnego mianownika – wyjaśnia Grzegorz.
Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez wspólnotę z Taizé, odbędzie się od 28 grudnia do 1 stycznia w hiszpańskiej Walencji. Wyjazd autokaru z Opola planowany jest 26 grudnia. W sylwestrowo-noworocznym spotkaniu mogą wziąć udział młodzi ludzie od 16. do 35. roku życia. Koszt wyjazdu to 575 zł i 50 euro, a zgłoszenia przyjmowane są do 22 listopada.
Warunkiem wyjazdu jest uczestnictwo przynajmniej w 3 spotkaniach formacyjnych, na których poznaje się wspólnotę Taizé i sens Europejskiego Spotkania Młodych. Bo to nie jest zwykła zabawa sylwestrowa w hiszpańskiej Walencji.
W diecezji opolskiej działają 2 punkty przygotowań: w parafii katedralnej spotkania odbywają się w każdy piątek o 19.00 w kościele św. Aleksego (odpowiedzialny jest ks. Robert Józef), natomiast w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży (pl. Mickiewicza 1, salki parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła) spotkania odbywają się we wtorki o 19.00 (odpowiedzialna jest Ewelina Adamska).
Wtorkowe spotkania w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w listopadzie będą miały następujący przebieg: od 18.45 możliwość zapisania się na Europejskie Spotkanie Młodych, od 19.00 próba śpiewu, o 19.30 modlitwa w oratorium, później dyskusja. 10 listopada będzie to dyskusja na temat: „Bóg miłosierny”, a 17 listopada – „Miłosierni tak jak Bóg”.
Z kolei we wtorek 24 listopada, tak jak w każdy ostatni wtorek miesiąca, nie będzie spotkania w salce. Modlitwa odbywa się w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Rozpoczęcie o 19.00.