Nowy numer 3/2021 Archiwum

Festiwal Sanctus Adalbertus

Już od najbliższego czwartku w Opolu. Od chorału do muzyki współczesnej.

Koncertem inauguracyjnym pt. „Anioł Apokalipsy”, w którym wykonane będą utwory Oliviera Messiaena, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX-wiecznych, rozpocznie się w czwartek 19 listopada I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Krajów Wyszechradzkich „Sanctus Adalbertus”.

- Podczas festiwalu prezentowana będzie muzyka sakralna, muzyka tworzona z potrzeby wiary, choć niekoniecznie służąca tylko celom liturgicznym. Prezentowana będzie muzyka z różnych epok - od tej najdawniejszej (chorału gregoriańskiego) do najnowszej (tworzonej w XX i XXI wieku). Dodatkową atrakcją będzie podczas koncertów słowo wiążące o historii opolskich zabytków sakralnych - informuje Ewa Monczak z Fundacji Ars Activa, organizującej festiwal.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w Filharmonii Opolskiej (początek o godz. 19) i jest to jedyny koncert festiwalu z płatnym wstępem (cena biletu - 20 zł).

W programie m.in. uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł XX wieku "Kwartet na koniec czasów" O. Messiaena w wykonaniu Andrzeja Tatarskiego - fortepian, Mariusza Monczaka - skrzypce, Doroty Hajzer - wiolonczela, Pawła Drobnika - klarnet. Słowo o muzyce: dr Jerzy Stankowiak

Natomiast w piątek (20 listopada) o godz. 19 w kościele MB Bolesnej i św. Wojciecha („na Górce”) w Opolu rozpocznie się koncert pt. „Chwalmy Pana”. W programie utwory Pretoriusa, J.S. Bacha, Schneidera-Trnavskyego, Ebena i innych. Wystąpią: Helmut Hauskeller (Berlin) - fletnia Pana, Stanislav Surin (Bratysława) - organy.

Także w piątek – o godz. 15 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu rozpocznie się prelekcja dr Mariusza Monczaka pt. „Sacrum i profanum w kwartetach smyczkowych H.M. Góreckiego”. Wyświetlony będzie również film pt. „Panowie Góreccy w Montrealu”.

Sobota 21 listopada poświęcona będzie pamięci właśnie H.M. Góreckiego w 5. rocznicę śmierci.  W kościele franciszkanów o godz. 20 rozpocznie się koncert pt. „Już się zmierzcha” - muzyczny hołd wybitnemu polskiemu kompozytorowi. Kwartet smyczkowy „Delos” wykona utwory H.M. Góreckiego, Wacława z Szamotuł, Josefa Suka i Josepha Haydna.

Koncert finałowy Festiwalu odbędzie w opolskiej katedrze w niedzielę 22 listopada o godz. 19.30. W wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Liquescentes” będzie można posłuchać śpiewu chorału gregoriańskiego oraz wielogłosowych utworów ku czci Maryi.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama