Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Rodzinne oczekiwanie

W Galerii Twórczych Inspiracji odbywają się warsztaty własnoręcznego wykonywania świątecznych ozdób i prezentów.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Adwentowe Inspiracje” zorganizowaliśmy jeszcze przed I niedzielą Adwentu, żeby uczestnicy mogli samodzielnie przygotować wianek adwentowy, który zabiorą do domów – wyjaśnia Tomasz Fronia z Galerii Twórczych Inspiracji, działającej przy Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia.

Te pierwsze warsztaty poprowadziła Sabina Karwat z Jełowej, należąca do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Artystka nie tylko uczyła, jak upleść zielone gałązki, ale także opowiadała o symbolice wianka, który nie ma początku ani końca. – Koło jest symbolem wieczności, stąd zielone wianki pojawiały się przy wielu sakramentach, a w każdej rodzinie była osoba, która potrafiła je wyplatać – wyjaśniała pani Sabina.

Podczas warsztatów w niespełna 2 godziny powstało 10 adwentowych wianków. Każdy inaczej przyozdobiony kokardami, zasuszonymi pomarańczami czy orzechami. – Teraz już wiem, że to nie jest skomplikowane – podkreśla Ilona Joszko. – Moja babcia i mama pielęgnowały tę tradycję, więc i ja ją podtrzymuję. Wianek adwentowy symbolizuje nasze oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa – dopowiada.

– Dzieci między sobą losują, kto zapali pierwszą świeczkę, a także kolejne świeczki w kolejne niedziele – mówi Zuzanna Sdzuj, która w warsztatach wzięła udział z czterema córkami. – Ważne, żeby w czasie Adwentu zbyt szybko nie dać się porwać bożonarodzeniowej atmosferze. Adwent to czas radosnego oczekiwania, dlatego staramy się każdego dnia uczestniczyć w Roratach, nie zawsze w komplecie, ale przynajmniej jedna osoba z naszej rodziny. Dorośli chodzą na Mszę roratnią rano, a dzieci wieczorem – opowiada pani Zuzanna.

– Na drugim spotkaniu w ramach „Adwentowych Inspiracji” uczestnicy tworzyli świąteczne kartki. Z kolei podczas trzecich warsztatów, które odbędą się 9 grudnia, będzie można nauczyć się zdobienia galanterii drewnianej – skrzyneczek czy pudełek. Malowane będą na nich opolskie wzory ludowe. Takie drobiazgi to świetny pomysł na własnoręcznie wykonany prezent – podkreśla Tomasz Fronia. Będą powstawać też filcowe zabawki i ozdoby choinkowe. – Na te warsztaty zapraszamy rodziców z dziećmi – dodaje.

Ostatnia odsłona cyklu odbędzie się 16 grudnia. W planie jest malowanie bombek i wyplatane ozdób z papierowej wikliny. Każdorazowo spotkania warsztatowe rozpoczynają się o 17.00 w Galerii Twórczych Inspiracji w Opolu (pl. Katedralny 4). Zapisy: 77 44 10 260 lub galeria@dfoz.pl. Koszt uczestnictwa w spotkaniu wynosi 20 zł, a podczas warsztatów rodzinnych 9 grudnia obejmuje on udział rodzica i dziecka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama