Nowy numer 49/2020 Archiwum

Dołącz do Trzech Króli

Już w środę, 6 stycznia barwne Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami Opola, Kędzierzyna-Koźla, Nysy, Raciborza i Obrowca.

Dołącz do Trzech Króli   Wybierając się na Orszak, warto postarać się o koronę bądź ciekawe przebranie. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Tegorocznym hasłem będzie: „Nade wszystko Miłosierdzie. Miłość-Pokój-Przebaczenie” - mówi ks. Marcin Wilczek, dyrektor Wydziału Katechetycznego opolskiej kurii, współorganizator opolskiego orszaku.

Trasa opolskiego orszaku będzie zupełnie inna niż rok temu. Wyruszy on sprzed Teatru J. Kochanowskiego (plac Teatralny) o godz. 14.00 (warto być kwadrans wcześniej) i kolędując ul. Ozimską przejdzie na Plac Wolności. Tam będzie miało miejsce symboliczne złożenie darów Bożemu Dzieciątku i dalsze śpiewanie, przy wtórze orkiestry i występach artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Każdy uczestnik otrzyma koronę i naklejkę, zaś resztę stroju, np. pelerynkę odpowiadającą kolorem którejś świcie - czerwoną, niebieską bądź zieloną warto przygotować sobie samemu. Szczegóły na na stronie: www.opole.orszak.org.

W Kędzierzynie-Koźlu impreza rozpocznie się o godz. 14.00. Orszak Trzech Króli wyruszy równocześnie, o godz.14.10 z trzech miejsc w kierunku placu Wolności (przed starostwem): orszak Króla Kacpra (w kolorze niebieskim – mirra) z kościoła na Piastach; Król Baltazar (ze świtą w kolorze zielonym - złoto) wyjdzie z kościoła na Pogorzelcu a z kościoła św. Mikołaja wyruszy orszak Króla Melchiora (w kolorze czerwonym – kadzidło). Organizatorzy pozostawiają pomysłowości uczestników przygotowanie strojów z elementami w powyższych kolorach. Wspólnoty, parafie, inne miejscowości mogą dołączyć się do Orszaku w którymś „miejscu wyjścia” lub na trasie przemarszu (organizatorzy proszą o dostosowanie się do kolorów). Więcej informacji na stronie www.duchaswietego-kk.pl.

Dołącz do Trzech Króli   Królowie poprowadzą swoich poddanych do betlejemskiej stajenki Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Raciborski orszak rozpocznie się o 14.00 na parkingu przy ul. Mariańskiej (obok kościoła św. Mikołaja). - Dzieci zapraszamy, by przebrały się w stroje rycerzy, aniołów, pasterzy, króli lub nałożyły na siebie kolorowe szaty. Najlepsze stroje zostaną nagrodzone. Zabierzmy ze sobą modlitewniki Droga do Nieba, aby włączyć się w śpiew kolęd. Przejdziemy ul. Londzina, Pl. Wolności, Wojska Polskiego, Nową do Rynku Głównego. Kulminacyjnym momentem Orszaku, będzie oddanie pokłonu Małemu Dzieciątku Jezus, Świętej Rodzinie oraz wspólne kolędowanie na Rynku – zachęca dziekan dekanatu Racibórz, ks. Adrian Bombelek. Natomiast o 18.15 w  raciborskim kościele św. Mikołaja odbędzie się koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów. Wystąpi m.in. Monika Kuszyńska a zagra Orkiestra Symfoniczna z Opola pod dyrekcją Huberta Prochoty.

Nysa planuje rozpoczęcie orszaku o godz. 15.00 na Rynku Solnym. – Powędrujemy na plac przed Bazyliką i tam nastąpi wspólne kolędowanie. Tradycyjnie będzie wielbłąd i konie. Podczas całego Orszaku chcemy też zbierać pieniądze do puszek by pomóc młodemu chłopakowi, Mateuszowi, który poważnie choruje – zachęca do udziału ks. Sławomir Krawczyk.

W Obrowcu Orszak poprzedzi koncert kolęd, który rozpocznie się o 15.00 w kościele parafialnym. Wystąpi m.in. zaprzyjaźniona kapela góralska z Łodygowic. Potem królewska świta przemaszeruje ulicami wsi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama