Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Podzieleni jesteśmy mało wiarygodni

List bp Andrzeja Czai na Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan i plan obchodów Tygodnia w naszej diecezji.

W niedzielę 17 stycznia w kościołach diecezji opolskiej  będzie czytany list pasterski biskupa opolskiego z okazji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w roku 2016. Bp Andrzej Czaja zachęca w nim wiernych do udziału w nabożeństwach ekumenicznych, które odbędą się w Opolu, Karczowie, Kamieniu Śląskim, Kędzierzynie-Koźlu, Pokoju, Kluczborku i w Oleśnie (szczegółowy plan nabożeństw ekumenicznych na następnej stronie).

- Odkąd mamy udział w (…) Bożych dziełach, jesteśmy wezwani do głoszenia ich słowem i świadectwem życia, stając się światłością świata i solą ziemi (por. Mt 5,13-16), aby rosła chwała Boża w świecie i wiara w ludzkich sercach.
Niestety, dopóki jesteśmy podzieleni między sobą, jesteśmy mało wiarygodni w urzeczywistnianiu wspólnej misji w świecie i osłabiona jest skuteczność naszego oddziaływania – pisze w liście biskup opolski, przypominając za św. Janem Pawłem II, że dążenie do jedności jest nakazem chrześcijańskiego sumienia.

Bp Czaja przypomina, że rok 2016 jest rokiem zarówno obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski jak i Jubileuszu Miłosierdzia.

Bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego (z lewej) i bp Andrzej Czaja podczas ekumenicznej modlitwy młodych   Bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego (z lewej) i bp Andrzej Czaja podczas ekumenicznej modlitwy młodych Andrzej Kerner /Foto Gość – W dziele budowania chrześcijańskiej jedności niezwykle istotne są nasze wspólne dzieła miłosierdzia. Papież Franciszek podkreśla, że „wiarygodność Kościoła weryfikuje się na drodze miłości miłosiernej i współczującej” (Misericordiae vultus,15). Oznacza to, że dla Kościoła nadszedł czas, aby wziąć na siebie słabości i trudności naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy się źle mają i są prześladowani. W tym dziele potrzeba jeszcze więcej wspólnych inicjatyw i działań – apeluje biskup opolski zauważając, że „wspólne działanie bardziej nas zjednoczy, a równocześnie podniesie wiarygodność naszego chrześcijańskiego świadectwa.

Biskup opolski prosząc o żarliwą modlitwę o pokój i miłosierdzie dla ludzkości nawiązuje w liście także do Dnia Islamu (26 stycznia) prosząc o "szczególnie gorliwe modlitwy za wszystkich muzułmanów na całym świecie".

Cała treść listu w załączniku poniżej.

« 1 2 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma