Nowy numer 2/2021 Archiwum

Gorzkie Żale w nowoczesnej aranżacji

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” znajduje się bezpłatny dodatek w postaci płyty z Gorzkimi Żalami - w autorskim wykonaniu Diany Świder, lubelskiej artystki. A już niebawem będzie można usłyszeć ją także na żywo.

To będą „Gorzkie Żale” w nowoczesnej aranżacji. Diana Świder oraz kwartet smyczkowy: Łukasz Cholewiński, Maksymilian Wosk, Maciej Woch, Dominik Frankiewicz, a także Piotr Bogutyn na gitarze akustycznej, Bartłomiej Raban na kontrabasie i Krzysztof Redas na perkusji, wystąpią przed lubelską publicznością. Będzie to jednocześnie koncert i modlitwa.

Zapraszamy na to spotkanie już 28 lutego o 18.00 do kościoła akademickiego KUL.

Diana Świder razem z gitarzystą Piotrem Bogutynem przygotowała muzykę do współczesnej aranżacji tego wyjątkowego dla polskiej duchowości nabożeństwa. Gorzkie żale śpiewają po polsku i hiszpańsku.  

„W tym autorskim wykonaniu jej ciepły, intymny głos sprawia, że odbiorca odnosi rozważania Męki Pańskiej umieszczony na ich marginesie rachunek sumienia do siebie. Wokalistka trafia do słuchacza w sposób prosty, bezpośredni i bez udziwnień, ale z cała mocą własnych przeżyć, tak że czuje się, jak „gorzkie żale przybywają, serca nasze przenikają”. Tak samo przejmująca w prostocie jest forma instrumentalna zinterpretowanego przez nią nabożeństwa” - czytamy w artykule Barbary Gruszki-Zych w najnowszym „Gościu”. 

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim powstała również hiszpańskojęzyczna wersja nabożeństwa Gorzkich żali w ramach projektu naukowego i kulturalnego „Gorzkie Żale, skarb polskiej duchowości i kultury, dla papieża Franciszka i świata hiszpańskiego”.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest prof. Cezary Taracha, kierownik Katedry Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych w Instytucie Historii KUL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama