Można grzeszyć na 1000 sposobów, ale jest tylko jeden na uwolnienie. Jaki? O tym będzie mówił ks. Marcin Marsollek na rekolekcjach w Winowie.
- Nie wystarczy płakać, smucić się. Podejmij post, modlitwę, zdobądź się na odwagę, aby działać, a będziesz trzeźwieć Ty i Twoja rodzina. Trzeźwieć znaczy wracać do równowagi, odzyskując wolność wewnętrzną – wzywa ks. Marcin Marsollek, zapraszając na rekolekcje wielkopostne do Winowa. Organizuje je po raz kolejny z myślą o tych wszystkich, którzy cierpią z powodu uzależnienia swojego albo bliskich.
- One są zaadresowane właściwie dla każdego, ale szczególnie do tych, którzy zostali zranieni w miłości poprzez uzależnienie – tłumaczy ks. Marsollek. - Do samych uzależnionych - bo im brakuje miłości, kiedy z powodu swojego nałogu zostają odrzuceni przez społeczeństwo, rodzinę, zepchnięci na margines. Do ich rodzin, które cierpią z powodu tego, że ich bliscy są w coś uwikłani, ale też przeżywają dramat odrzucenia, bo inni wolą się od nich odseparować. I wreszcie do tych, którzy zostali zranieni przez osoby uzależnione - członków rodzin, współpracowników, znajomych. Także do tych nieporanionych, by nie byli obojętni, bo dzisiaj to właśnie jest największym grzechem współczesnego człowieka - mówienie: „to mnie nie obchodzi, nie dotyczy”. To, że nie reagujemy, ba często jeszcze uczestniczymy w tym, przyzwalając na zło.
Rekolekcje pomyślane są tak, by mogli w nich uczestniczyć pracujący, zabiegani, mający na głowie dom i najróżniejsze zajęcia. Tegoroczne hasło brzmi: „W Jego ramionach jest nasze zdrowie”. Nie trzeba się na nie zapisywać, zostawać na noc, ale warto podjąć trud i przez trzy kolejne wieczory od 17 do 19 marca przyjeżdżać do kościoła pw. Ducha Św. w Winowie, by wspólnie modlić się, słuchać i z Bożą pomocą zmieniać życie swoje i otoczenia. I przed Jego obliczem odzyskiwać swoją wolność i godność.
- Początek jest o godz. 19.00, jednak wcześniej, od 17.00 będą odbywać się otwarte mityngi AA. Będą na nich m.in. świadectwa tych, którym udało się wyjść z nałogu. Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak wygląda takie spotkanie, posłuchać, porozmawiać, to zapraszamy. Równolegle w konfesjonale będą posługiwać kapłani z grupy „Emaus”, którzy sami wychodzą z uzależnienia i doskonale rozumieją te problemy oraz członkowie grup ewangelizacyjnych i charyzmatycznych, m.in. Odnowy w Duchu Św. Oni będą wspierać modlitwą uczestników, a także w grupach posługiwać modlitwą wstawienniczą za chętnych – zachęca ks. Marsollek.
Poniżej plakat informacyjny rekolekcji. Więcej o uzależnieniach i uwalnianiu się od nich w kolejnym wydaniu Gościa Opolskiego (nr 11/2016 na 13.03.)