GN 24/2018 Archiwum

Niespotykane zrozumienie potrzeby renowacji

Kapituła Odnowy Katedry Opolskiej podsumowała pierwszy rok działalności.

- Działania wokół katedry są wręcz imponujące. Mamy zaangażowanie szeroko pojętego społeczeństwa i państwa w pozyskiwaniu środków i niespotykane zrozumienie potrzeby renowacji katedry. Nie spotkałem się przez ten rok z jakimikolwiek negatywnymi opiniami. Obawiałem się, że nasze starania o środki budżetowe będą torpedowane przez argumenty typu: lepiej na szkoły czy przedszkola. Ta zgodność jest imponująca – podkreślił ks. Waldemar Klinger, pełnomocnik biskupa opolskiego ds. renowacji katedry podczas wczorajszego (3 marca) walnego zgromadzenia Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej.

Było to pierwsze  spotkanie Kapituły powołanej dekretem biskupa opolskiego rok temu. Wzięli w nim udział bp Paweł Stobrawa i bp Rudolf Pierskała oraz ok. 50 członków Kapituły ze środowisk duchownych, twórców kultury, przedsiębiorców, samorządowców i mediów. Reprezentanci środowisk przedstawili Kapitule informację o działaniach podjętych na rzecz odnowy katedry.

- Zaczęliśmy od akcji wizerunkowych i duszpasterskich. To ważne, bo aby ludzie mieli ofiarować jakąś kwotę muszą być przekonani o słuszności celu. Zorganizowaliśmy ponad 30 imprez kulturalnych i sportowych – powiedział ks. Zygmunt Lubieniecki.

- Jestem absolutnie ukontentowany. Udało się zjednoczyć media regionalne wokół tego celu – mówił redaktor naczelny NTO Krzysztof Zyzik.

Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w imieniu środowiska twórców kultury poinformował o szeregu spotkań, wystaw, koncertów zorganizowanych przez opolskie placówki. Rektor UO  prof. Stanisław S. Nicieja mocno zaakcentował sprawę przekazywania 1% podatku dla katedry.

- Skoncentrowaliśmy się na zminimalizowaniu kosztów eksploatacji rusztowań. W listopadzie ubr. ograniczyliśmy nieco te koszty, ale czeka nas jeszcze praca nad zahamowaniem dalszego wypływu pieniędzy i doprowadzenie do efektywnego wykorzystania rusztowań w stosunku do zakresu prac - mówił Henryk Galwas, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej.

Lider Kapituły Adam Feusette poinformował, że łącznie 313 osób fizycznych i prawnych w ubiegłym roku było darczyńcami na rzecz renowacji katedry. Łączna kwota (od marca do grudnia 2015) przekazana na ten cel wyniosła 933 tys. 467 zł. Najwięcej, ponad 200 tys. zł, przyniosła aukcja gołębi pocztowych podarowanych przez hodowców.

Beata Balicka-Błagitka mówiła o dotacjach pozyskanych na renowację katedry   Beata Balicka-Błagitka mówiła o dotacjach pozyskanych na renowację katedry Andrzej Kerner /Foto Gość Beata Balicka-Błagitka, z diecezjalnego Biura Koordynacji Projektów poinformowała, że suma pozyskanych dotacji rządowych i samorządowych wyniosła 1 238 984 zł, co wraz z wkładem własnym dało 1 mln 621 tys. zł na realizację różnych projektów renowacji.  Trwają także starania o to, by odnowa katedry opolskiej znalazła się wśród celów realizowanych w ramach tzw. kontraktu terytorialnego.

– Chcieliśmy tam wnioskować o 15 milionów, ale problem polega na tym, że kontakt terytorialny utknął w ministerstwie. Dlatego nie możemy składać wniosków w konkursie, który zostanie zamknięty z końcem marca  – powiedziała B. Balicka-Błagitka. Projekt opiewający na tę sumę będzie złożony także do urzędu marszałkowskiego jako wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ks. Ginter Żmuda, dyrektor wydziału finansowo-gospodarczego kurii diecezjalnej, poinformował o realizacji projektu z partnerską archidiecezją ołomuniecką, którego celem jest udostępnienie wież katedry turystom. – Chcemy stworzyć miejsce widokowe na tarasie, same wieże będą również wyeksponowane turystycznie. Pokażemy również jak wygląda poddasze katedry, nad stropem – powiedział ks. G. Żmuda.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma