Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Co robić, kiedy kończy się świat?

Humphrey Bogart i ks. Franz Pawlar dają podobną odpowiedź.

Jest w „Casablance” taka scena: do knajpki prowadzonej przez Ricka (Humphrey Bogart) wchodzą Niemcy, żeby aresztować jednego z wrogów. Krzyki, histeria, ogólne zamieszanie. Do akcji przystępuje Bogart. Stara się uspokoić sytuację, a jedną ręką robi niepozorny gest. Stawia przewrócony kieliszek na, o ile dobrze pamiętam, pianinie.

Ten sam okres, II wojna światowa, kilka tysięcy kilometrów dalej. Pławniowice, pałac hrabiego von Ballestrema, opuszczony już przez właściciela. W wiosce i majątku hrabiego rządzi Armia Czerwona. Gwałty, zabójstwa cywilów, zamarznięte trupy na polach, panika, szybko postępujące zdziczenie obyczajów. W pałacu pozostał kapelan – ks. Franz Pawlar (później proboszcz w Krzanowicach). Wchodzi do biblioteki pałacowej, za oknami słyszy huk wystrzałów. Na podłodze zauważa rozrzucone książki. Dziwi go to, układa książki na półkach.

To chyba dobra rada w kwestii, co robić, kiedy wydaje się, że następuje koniec naszego świata. Postawić przewrócony kieliszek, ułożyć książki. Tyle.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • MichałObrębski
  07.03.2016 07:15
  Opinia Marcina Lutra.
  Mniej więcej: "Gdyby dziś zdarzył się koniec świata, dalej sadziłbym jabłonie".
  Michał Obrębski
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma