Nowy numer 2/2021 Archiwum

I zaległa cisza

Świat zamarł przy grobie Jezusa. Także w Bierawie. Jego adoracja potrwa do liturgii światła w Wigilię Paschalną.

I zaległa cisza   Krzyż i Najświętszy Sakrament wierni powinni adorować także dziś Archiwum prywatne W wielkopiątkowy wieczór w parafiach odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej i liturgię męki Pańskiej. Po niej także dzisiaj, niemal aż do liturgii światła, trwa adoracja krzyża i Jezusa w grobie.

W Bierawie, w kościele pw. Trójcy Świętej, liturgię męki Pańskiej celebrowali, prócz proboszcza ks. Norberta Matuszka, bp Rudolf Pierskała, częsty gość w tej parafii, oraz ks. prał. Rudolf Badura, dyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej.

- Bardzo poruszającym momentem podczas liturgii był ten przy adoracji krzyża, kiedy biskup zdjął ornat i buty i wtedy dopiero podszedł ucałować krzyż. I sam jej początek, gdy księża weszli w kompletnej ciszy, bez śpiewów i wszyscy trzej padli przed ołtarzem na twarz. To było takie wymowne - przeżywa kolejny dzień Triduum Paschalnego Jan Pankala, jeden z parafian.

O tej ciszy, która nastała, wspomniał też bp Pierskała. Najbardziej przejmująca była ona po przeczytaniu z Ewangelii słów Pana Jezusa: „Wykonało się”, po wypowiedzeniu których Zbawiciel, skłoniwszy głowę, wyzionął ducha.

Dla J. Pankali pamiętny był także wielkoczwartkowy wieczór. Goszcząc często i odprawiając Mszę św. w tej parafii, bp Pierskała, jeszcze przed otrzymaniem sakry biskupiej, wprowadził w niej obrzęd obmywania nóg podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej. Jedną z osób, którym sam biskup obmył nogi, był właśnie on i - jak mówi - było to szczególne doświadczenie.

Wczorajsza cisza, pozbawiony ozdób i kwiatów, ogołocony ołtarz oraz adoracja Najświętszego Sakramentu obecnego w osłoniętej welonem monstrancji, ustawionej nad Bożym grobem, trwa także dziś. Ofiary zebrane podczas tej adoracji przeznaczone są na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.

I zaległa cisza   Liturgię wielkopiątkową rozpoczęła modlitwa w postawie najgłębszej pokory Archiwum prywatne I zaległa cisza   - Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata - wołał kapłan, odsłaniając krzyż Archiwum prywatne I zaległa cisza   Adorację krzyża w Bierawie rozpoczął bp Rudolf Pierskała Archiwum prywatne I zaległa cisza   Adoracja przy Bożym grobie trwa Archiwum prywatne

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama