Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ks. Józef Krawiec laureatem Nagrody Tischnera!

W kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata".

7 kwietnia ogłoszono werdykt jury 16. edycji Nagrody Znaku i Hestii im. Księdza Józefa Tischnera popularnie nazywanej Nagrodą Tischnera.

Jednym z trzech tegorocznych laureatów tego prestiżowego wyróżnienia został ks. Józef Krawiec, kapłan diecezji opolskiej, twórca Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Barka”, kapelan zakładów karnych w Strzelcach Opolskich.

Jury (w jego składzie m.in.: ks. Adam Boniecki, Władysław Stróżewski, bp. Grzegorz Ryś, Łukasz Tischner) wyróżniło ks. J. Krawca w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” za działalność na rzecz ludzi społecznie wykluczonych.

Nagroda przyznawana jest od  2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym. Promuje w Polsce styl myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka - wartości jej patrona, księdza Józefa Tischnera.

W tym roku przyznano ją także filozofowi i duszpasterzowi o. Janowi Andrzejowi Kłoczowskiemu OP w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego oraz pisarzowi i publicyście Jerzemu Sosnowskiemu w kategorii publicystyki i eseistyki na tematy społeczne.

W werdykcie jury czytamy o ks. Józefie Krawcu, że stowarzyszenie, które założył, „daje schronienie i wszechstronną opiekę tym, którzy z rozmaitych przyczyn stali się bezdomni. Ksiądz Krawiec skutecznie pomaga im odzyskać poczucie godności i powrócić do społeczeństwa”.

Ks. Józef Krawiec od 1998 roku mieszka razem ze swoimi podopiecznymi w domu „Barki” k. Strzelec Opolskich. W ciągu kilkunastu lat działalności Stowarzyszenie „Barka” udzieliło pomocy przeszło 1500 bezdomnym. W tej chwili w prowadzonych przez nie domach mieszka 90 osób.

Ks. Józefowi serdecznie gratulujemy!

Rozmowę z ks. Krawcem można przeczytać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama