To źródła, z których odpowiadali uczestnicy diecezjalnego etapu XX Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Dogrywka o drugie miejsce trwała dość długo... Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Zakończył się już diecezjalny etap XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Pytania wcale nie były proste, a by na nie odpowiedzieć, należało dokładnie zapoznać się nie tylko z wyznaczonymi fragmentami Pisma Świętego (edycji Świętego Pawła, 2011r): Pieśnią nad Pieśniami, Ewangelią św. Mateusza i Listem do Efezjan, ale także z uzupełniającymi je wprowadzeniami, przypisami, komentarzami oraz słownikiem.
Warto też było zapamiętać np. jakiego koloru są kwiaty henny, co po hebrajsku oznacza nazwa Betsaida czy wiedzieć, w którym rozdziale Ewangelista przytacza najdłuższy cytat z Pierwszej Pieśni o Słudze Pana…
Z odpowiedzią na to mógłby mieć problem nawet niejeden duchowny czy katecheta.
- Po prostu czytałem te fragmenty wielokrotnie i możliwie dokładnie, z przypisami – przyznał zwycięzca. - My też najpierw czytałyśmy, a później jeszcze robiłyśmy notatki. A i tak czasem były luki w pamięci po usłyszeniu pytań, choć wcześniej się o tym czytało...– dodają niezależnie od siebie laureatki ze Strzelec Opolskich.
Dzisiejsze zmagania poprzedził etap szkolny, na którym wybrano ok. 60 najlepszych. Młodzież przyjechała z całej diecezji, od Prudnika, przez Strzelce Opolskie, Kędzierzyn-Koźle, po Kluczbork, byli też przedstawiciele różnych szkół z Opola. Do udziału w szczeblu diecezjalnym przyjechało 50 uczniów, wraz ze swoimi katechetami.
Oto finaliści etapu diecezjalnego. W środku najlepsza trójka. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość - W części pisemnej największą liczbę punktów – 85 zdobyła uczennica Szkoły Katolickiej z Opola, ostatnia praca liczyła 29 punktów. Pytania były dość trudne, bo część z tych fragmentów jest mało znana i stanowi dużą trudność. Ten etap poprzedziły warsztaty biblijne, organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" i Koło Naukowe Teologów Uniwersytetu Opolskiego. Tam młodzież pracowała na bazie tych tekstów, ale w bardzo żywy sposób, było układanie puzzli, diagramy, ale też Msza św. i konferencja. Teraz też finaliści, przed wyjazdem na etap centralny pojadą do Częstochowy na dwudniowe spotkanie modlitewno-formacyjne „Młodzi z Pismem Świętym”. Mam nadzieję, że to zachęci ich do czytania Ewangelii – opowiada organizator, Maciej Szatan z KS "Civitas Christiana". Dziękuje zwłaszcza dyrektorce Alinie Kostęskiej za pomoc merytoryczną i rady.
Po pierwszym etapie, którym był test, wybrano siódemkę finalistów. Z nich wyłoniono trójkę laureatów, którzy pojadą na etap centralny do Niepokalanowa.
Najlepszy wynik uzyskał Wojciech Rafa, uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Kędzierzyna-Koźla, drugie miejsce zdobyła Monika Biniek, a trzecie Weronika Nocoń (obie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzelcach Opolskich). Aby okazało się, która spośród nich ma mieć drugą a która trzecią lokatę, potrzebne było sześć etapów dogrywki. W gronie finalistów znaleźli się jeszcze opolanie: Faustyna Nowaczek z Liceum Katolickiego (to właśnie ona najlepiej napisała test), Piotr Herud z ZSO nr 2, Sabina Kazin z LO nr 5 im. S. Wyszyńskiego i Wojciech Michalik z ZSO nr 3.
Nagrodą dla laureatów etapu ogólnopolskiego są m.in. indeksy na różne kierunki studiów na uczelniach katolickich i świeckich czy atrakcyjne pielgrzymki.
Organizatorem tej części konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" z Opola, zaś odpowiedzi oceniali: ks. Marcin Wilczek, dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Opolskiej, ks. dr Andrzej Demitrów, wykładowca na Wydziale Teologicznym UO, który był przewodniczącym komisji etapu diecezjalnego oraz mgr Grażyna Kotarska, doktorantka Wydziału Teologicznego UO. Patronami była Grupa INCO i Instytut Wydawniczy PAX.