Nowy numer 4/2021 Archiwum

Z duchowości bizantyjskiej

Na Wydziale Teologicznym odbędzie się konferencja naukowa pt. "Święte wizerunki w starożytności chrześcijańskiej".

Na ogólnopolską konferencję naukową, która odbędzie się 10 i 11 maja na Wydziale Teologicznym UO (ul. Drzymały 1a), zaprasza Katedra Historii Kościoła i Patrologii WT UO.

- Przekaz Dobrej Nowiny w pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie dokonywał się jedynie poprzez słowne nauczanie katechumenalne i kaznodziejskie, ale także dzięki obrazowemu przedstawieniu prawd religijnych - podkreśla ks. prof. Norbert Widok. - Odbywało się to w odpowiednim dla danego rejonu kulturowego sposobie wyrażania tych treści. Mogły to być: symbole wyryte w kamieniu, płaskorzeźba, przedstawienia ikonograficzne i inne. Celem konferencji jest ukazanie tego zagadnienia z różnych perspektyw: teologicznej, religioznawczej, kulturowej, historycznej, a także artystycznej - wyjaśnia ks. Widok.

Oprócz wystąpień naukowych pierwszego dnia konferencji w sesji popołudniowej zaplanowano zwiedzanie wystawy ikon, która prezentowana jest na półpiętrze przy auli Wydziału Teologicznego. Rozpoczęcie o 15.30, a oprowadzać będzie ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki. Z kolei o 17.00 w kościele seminaryjnym rozpocznie się Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma. Przewodniczyć będzie ks. dr Mateusz Potoczny.

Pełen program konferencji - TUTAJ.

Tematyka konferencji koresponduje z rozpoczęciem studiów II stopnia o specjalności „Turystyka kulturowa w krajach postbizantyńskich” w ramach kierunku Kultura śródziemnomorska prowadzonego na Wydziale Teologicznym UO.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama