Nowy numer 49/2018 Archiwum

Św. Florian będzie im towarzyszył

Patrona strażaków, którego wspomnienie dziś obchodzimy, uczcili w Kadłubie Turawskim.

Poświęcenie figury św. Floriana   Poświęcenie figury św. Floriana Norbert Nieslony

Podczas uroczystej Mszy św. w filialnym kościele pw. Matki Bożej Różańcowej biskup Rudolf Pierskała poświęcił figurę św. Floriana.

- Będziemy ją nosić podczas różnych procesji. Wcześniej nie mieliśmy takiej, więc jako jednostka OSP Kadłub Turawski postanowiliśmy się o nią postarać - tłumaczy Andrzej Latusek, naczelnik strażaków.

Jednostka z Kadłuba Turawskiego jest jedną z najstarszych w tej gminie, w tym roku liczy sobie już 106 lat.

Obecnie liczy ok. 40 druhów - najmłodsi, z młodzieżówki mają po 10-12 lat, jednemu z najstarszych - Józefowi Kotzowi właśnie w tym dniu Zarząd Główny OSP z Warszawy przyznał Złoty Krzyż Związkowy OSP RP za 60 lat aktywnej służby w straży.

Eucharystii w intencji strażaków przewodniczył bp Rudolf Pierskała   Eucharystii w intencji strażaków przewodniczył bp Rudolf Pierskała Norbert Nieslony Były odznaczenia, poczęstunek, a wszystko uświetniała grupa rekonstrukcji historycznej z Katowic, prezentująca broń i mundury z czasów II wojny światowej.

Biskup Pierskała, dziękując strażakom za służbę, poświęcenie i trud stwierdził: - Świat poszedł do przodu, ale ludzie się nie zmienili, strażacy ochotnicy nadal niosą pomoc innym.

Biskup wspomniał, że sam od młodych lat należał do OSP i strażacki mundur nadal wisi w jego szafie. - Do końca życia zapamiętam z lat młodzieńczych akcję, kiedy zacięła się motopompa i strażacy ruszyli do pomocy z ręczną sikawką - opowiadał.

Służbę ludziom i społeczności strażacy okazują nie tylko gasząc pożary czy po przejściu innych żywiołów.

- Za zgodą proboszcza, ks. Sławomira Pawińskiego, kolekta z rocznicowej Mszy św. przeznaczona została na remont dachu kościoła pw. Wszystkich Świętych w Nowym Browińcu, gdzie proboszczem jest od paru lat ks. Rafał Kiełek, były wikariusz kadłubskiej parafii. Przynajmniej w ten sposób chcieliśmy mu pomóc, wdzięczni za jego posługę u nas - dopowiada A. Latusek.

Podobne uroczystości, Eucharystie oraz organizowane po nich spotkania, odbywają się w wielu parafiach diecezji opolskiej. Uroczystość była okazją do zrobienia pamiątkowej fotografii   Uroczystość była okazją do zrobienia pamiątkowej fotografii Norbert Nieslony

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy