Nowy numer 42/2018 Archiwum

Mit brennender Sorge

Skromna prośba do kolegów dziennikarzy.

Tuż obok siedziby opolskiej redakcji „Gościa” jest kościółek św. Aleksego. 96 lat temu często modlił się w nim i odprawiał Msze św. monsignore Achille Ratti, nuncjusz apostolski w Polsce. Przebywał u nas wtedy przez dłuższy czas jako członek Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku z siedzibą w Opolu. Mieszkał na plebanii kościoła Krzyża Świętego (dzisiejszej katedry). Dwa lata później został papieżem Piusem XI.

15 lat potem napisał słynną encyklikę „Mit brennender Sorge” (Z palącą troską) o sytuacji Kościoła w III Rzeszy. A w niej słowa ważne dla katolików w czasach nie tylko nazistowskich:

Kto wynosi ponad skalę wartości ziemskich rasę albo naród, albo państwo, albo ustrój państwa, przedstawicieli władzy państwowej albo inne podstawowe wartości ludzkiej społeczności, które w porządku doczesnym zajmują istotne i czcigodne miejsce, i czyni z nich najwyższą normę wszelkich wartości, także religijnych, i oddaje im cześć bałwochwalczą, ten przewraca i fałszuje porządek rzeczy stworzony i ustanowiony przez Boga-Człowieka i daleki jest od prawdziwej wiary w Boga i od światopoglądu odpowiadającego takiej wierze.

Dzisiaj – toutes proportions gardées – takie niebezpieczeństwo grozi również nam, w Polsce. W poczuciu obrony wartości polskich dziennikarze i redaktorzy, także katoliccy, nie wahają się sięgać po repertuar znanych skądinąd haseł, które bez przesady trzeba nazwać nacjonalistycznymi. Szczególnym upodobaniem cieszy się wśród tej rzeszy publicystów każde zagranie na nucie antyniemieckiej.

W naszej wielokulturowej i wieloetnicznej diecezji opolskiej wielu jest ludzi wrażliwych na takie manipulacje. Część z nas odbiera je z prawdziwą przykrością, a nawet z niepokojem o to, czy nie powrócą dawne czasy...

Dlatego – z niewielką, przyznam – nadzieją na zrozumienie proszę: nie róbmy tego. Kościół jest katolicki. Powszechny, nie – polski.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Onon
  27.05.2016 21:53
  Pozwolę sobie nie zgodzić się z Panem. Po pierwsze: nie widzę na Gościu żadnej przesady w informacjach politycznych
  doceń 0
 • Onon
  27.05.2016 22:05
  Powiem więcej: Lubie tu oprócz religii poczytać politykę bo jest wyważona i spokojna, w odróżnieniu np. od radykalnej GW. A to ze jest w końcu w Polsce Rząd który można chwalić to chyba dobrze, prawda? Po drugie określanie obecnej Polski nacjonalizmem to gruba przesada. W końcu ktoś dba nie tylko o europejski lub własny interes ale także i Polski interes. Czy ktoś nazywał Niemców nacjonalistami kiedy nam Eu kazała zamykać stocznie a oni jednak mogli wspierać swoje stocznie? Nie. To tylko spryt funkcjonowania w UE i mam nadzieje ze obecnej polskiej władzy taki spryt również będzie wychodził. Na marginesie: pisanie artykułów krytykujących Niemcy to nie antyniemieckosc a normalna krytyka, tak samo jak krytykuje się nasz kraj czy każdy inny. A obecny klimat w Polsce to, jeszcze raz, nie nacjonalizm, a próba dowartościowania nas Polaków, że możemy być ważnym członkiem Europy bez chodzenia na czyjejś smyczy.
  doceń 3
 • MacBlacker
  28.05.2016 07:45
  Kolejny któremu się patriotyzm z III Rzeszą kojarzy. Bardziej niż "fali nacjonalizmu" wymyślonej na potrzeby poniewierania Polaków przez "elity" liberalno lewicowe, onawiam się tychże elit i ich trującej frazeologii.
  doceń 3
 • Stanisław_Miłosz
  29.05.2016 19:56
  "W naszej wielokulturowej i wieloetnicznej diecezji opolskiej wielu jest ludzi wrażliwych na takie manipulacje. Część z nas odbiera je z prawdziwą przykrością, a nawet z niepokojem o to, czy nie powrócą dawne czasy..."

  Niepotrzebnie się niepokoją, rzezi opolskiej nie będzie. Najwyżej ktoś tam komuś po nadużyciu biira w paszczę da. Ale do tego naprwdę każdy pretekst dobry, dziennikarskie manipulacje są ku temu mędzyetnicznemu paszczobiciu zbędne. Grunt to zimna krew, trzeźwe myślenie, zdrowy rozum i nie dać się prowokować, bo prawdziwe niebezpieczeństwa czyhają z zupełnie innych stron.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy