Nowy numer 2/2021 Archiwum

Opolska Wiosna Organowa

Już w środę, 1 czerwca będzie w Opolu można posłuchać występów młodych, zdolnych organistów.

Opolska Wiosna Organowa   Rok temu przesłuchania odbywały się w kościele pw. MB Bolesnej i św. Wojciecha Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Okazją będzie organizowany w Opolu po raz drugi Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych, który odbywa się w ramach Opolskiej Wiosny Organowej.

Tym razem przesłuchania konkursowe odbywać się będą od 9.00 do 15.20 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu-Groszowicach (ul. Popiełuszki 13). W repertuarze wykonawców znajdzie się m.in. Intermezzo f–moll lub Traumgesicht E–dur (z Charakterstücke für die Orgel op. 31) z twórczości Brunona Steina, preludia i fugi Johanna Sebastiana Bacha, utwory dowolne, a także wybrane pieśni kościelne.

Po występach młodych muzyków, o godz. 16.30, w kościele św. Sebastiana (pl. św. Sebastiana 2) Alfred Bączkowicz, organista katedralny i wykładowca Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, dokona prezentacji pięknych, niedawno odrestaurowanych organów. Ten 11-głosowy, jednomanuałowy, najstarszy w Opolu instrument został zbudowany w 1744 roku przez Friedricha Wilhelma Schefflera z Brzegu dla kościoła jezuitów, a odnowiony niedawno za 240 tys. zł.

- Zapraszamy na wszystkie te wydarzenia mieszkańców Opolszczyzny. Zachęcamy do odkrywania piękna ukrytego w dźwiękach muzyki organowej, zarówno w czasie przesłuchań konkursowych, jak i do poznania tego królewskiego instrumentu „od kuchni” podczas prezentacji w kościele św. Sebastiana. Natomiast podczas Mszy w tym kościele będzie można posłuchać również muzyki chóralnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny – zachęca Estera Baksik z DIMK.

Podsumowaniem konkursu będzie Eucharystia, uświetniona przez chór uczniowski DIMK, która rozpocznie się w kościele św. Sebastiana o 18.00. Po niej nastąpi ogłoszenie wyników konkursu.

Współorganizatorem imprezy jest Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej wraz z opolską muzykologią, projekt ten współfinansowany jest ze środków Województwa Opolskiego. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął bp Andrzej Czaja, zaś patronat medialny - „Opolski Gość Niedzielny” i Radio Doxa. Opolska Wiosna Organowa   Plakat imprezy Materiały organizatora

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama