O tolerancji, islamie, ekstremizmie i prawdzie dyskutowano na Uniwersytecie Opolskim.
Dzisiaj w Błękitnej Auli UO odbyło się spotkanie z dr Hubertusem Hoffmannem i prezentacja jego książki pt. „Kody tolerancji” wydanej przez diecezjalne Wydawnictwo i Drukarnię Świętego Krzyża. Spotkanie zorganizował Instytut Ekumenizmu i Badań nad Integracją Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
Rozmowę ks. prof. Piotra Jaskóły, dyrektora Instytutu, z autorem poprzedziły wykłady dr Krystyny Greub-Frącz, która mówiła sztuce i architekturze na styku chrześcijaństwa i islamu oraz dr. Stanisława Frącza, który przedstawił konieczne teologiczne warunki, jakie musi spełnić islam by dialog i wzajemna tolerancja były możliwe.
- W czym widzi Pan przyczyny rozwoju współczesnych tendencji ekstremistycznych. Widzimy, że rozwijają się one nawet w hinduizmie, który kiedyś był bardzo pokojową religią, a ostatnio walczy z chrześcijaństwem i muzułmanami. Skąd biorą się te tendencje? - pytał ks. P. Jaskóła H. Hoffmanna.
- Z tym zjawiskiem mamy dzisiaj do czynienia we wszystkich religiach. Jeśli chodzi o islam to najważniejsze jest aby dotrzeć do dna jego rzeczywistości. Często komentatorzy poruszają się tylko po powierzchni islamu, nie idą wgłąb. Wyrywa się z kontekstu sześć zdań Koranu i komentuje je. Ale to jest nienaukowe i obiektywnie fałszywe – odpowiadał Hubertus Hoffmann, publicysta, międzynarodowy inwestor, były pracownik Bundestagu, Parlamentu Europejskiego, Senatu USA oraz członek redakcji naczelnej telewizji ZDF.
Jego książka składa się z dwóch części. W pierwszej wydobywa wątki tolerancji w islamie i życiu Mahometa - chcąc przekonać Czytelnika, że tolerancja jest podstawową zasadą islamu. Ta część lektury z pewnością będzie budziła w Czytelnikach emocje i „uzasadnione zastrzeżenia”, jak napisał we wstępie do książki abp Alfons Nossol. W drugiej części zaprezentowane są postaci świata chrześcijańskiego, judaizmu, hinduizmu oraz buddyzmu, które przyczyniły się do budowania pokojowego współistnienia, wzajemnego szacunku i tolerancji między religiami i narodami. Wśród najwybitniejszych postaci w skali globu swój rozdział ma abp Alfons Nossol.
Emerytowany ordynariusz opolski zabrał także głos na koniec dyskusji, która skierowała się w stronę dylematu: prawda a tolerancja. Ks. Arnold Drechsler wskazywał autorowi, że unika w książce używania pojęcia „prawda”, skazując tym samym swoje nawoływanie do globalnej tolerancji na „kwadraturę koła”.
- Najważniejsze, żeby prawda nas miała. Nie chodzi o to, żeby powtarzać: ja mam prawdę. Bo inaczej uprawiamy ideologię. A ideologia – także chrześcijańska – jest trucizną. Bo ideologia chce za wszelką cenę ocalić ideę. Idea nie jest kimś, ale czymś. Nie ma charakteru personalnego, ale reistyczny, rzeczowy. Ideologia chce ocalić ideę także za cenę człowieka. A idea ma człowiekowi służyć. Czyli – o prawdzie mówić trzeba, a starać się przede wszystkim należy, żeby prawda nas miała– podsumował dyskusję abp Alfons Nossol otrzymując gromkie brawa.