Jak Międzynarodowy Dzień Archiwów w Opolu stał się świętem dziecięcej twórczości.
Salę konferencyjną Archiwum Państwowego w Opolu wypełnili młodzi laureaci konkursów Andrzej Kerner /Foto Gość Dzisiaj w Archiwum Państwowym w Opolu z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego pt. „Śladami św. Wojciecha w Opolu. Od chrzcielnicy do dokumentu”. Zorganizowały go Archiwum Państwowe w Opolu, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Uniwersytet Opolski, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Opolskie Bractwo Wojciechowe.
W ramach projektu odbyło się wiele różnorodnych działań, m.in. warsztaty archeologiczne, zwiedzanie kaplicy św. Wojciecha w Muzeum UO i kaplicy Piastów Śląskich w kościele franciszkanów, czerpanie i próbowanie wody ze studni Wojciechowej etc.
- Jeszcze nie wszyscy wiedzą, że św. Wojciech jest patronem Opola, co dało się zauważyć podczas tegorocznych Dni Opola - powiedziała prof. Anna Pobóg-Lenartowicz podczas uroczystości podsumowania projektu o św. Wojciechu. - Święty Wojciech był zwykłym chłopakiem, kiedy uczył się w Magdeburgu robił psikusy, chodził na wagary, o czym wspominają stare dokumenty - mówiła pani profesor, wzbudzając zainteresowanie młodej widowni.
Podsumowaniu projektu towarzyszyła wystawa starych, XIV- i XV-wiecznych dokumentów kościelnych z zasobu AP w Opolu.
W ramach projektu odbyły się dwa konkursy - plastyczny i multimedialny. Nagrody laureatom wręczyli prof. Pobóg-Lenartowicz i dyrektor AP w Opolu prof. Mirosław Lenart.
Wyniki konkursów podajemy na następnej stronie
"Gość Opolski" sprawował patronat nad projektem.