Nowy numer 48/2020 Archiwum

Co w sierpniu? Pielgrzymka!

W parafiach lada moment startują zapisy na 40. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę.

W opolskiej Kurii odbyło się spotkanie księży przewodników, którzy od 14 do 20 sierpnia poprowadzą grupy podczas 40. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę.

Tym razem diecezja opolska do Czarnej Madonny pójdzie pod hasłem „Od źródeł Chrztu i Miłosierdzia – do nowego człowieka”. W drodze będzie czas m.in. na przypomnienie historii opolskiej pielgrzymki, podzielenie się świadectwami ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, rozważenie tajemnicy sakramentu chrztu i Bożego Miłosierdzia.

Będzie to już 40. Piesza Pielgrzymka Opolska, co – jak podkreśla ks. Marcin Ogiolda, wieloletni przewodnik pielgrzymki – jest powodem nie tylko do radości i wdzięczności, ale też do odpowiedzialności.

– Oczywiście trzeba się radować, że pielgrzymka żyje. Jest ona przecież w skali diecezji jednym z większych wydarzeń. Ale ja osobiście myślę o niej w kategoriach odpowiedzialności, co zapewne wynika z moich zadań – mówi ks. Ogiolda. Przyznaje, że opolska pielgrzymka na przestrzeni lat zmieniała się. Widoczne są zmiany ilościowe, bo obecnie na szlak wyrusza mniej osób. W ostatnich latach było to od 2300 do 2500 osób.

Co w sierpniu? Pielgrzymka!   Głównym przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę jest ks. Marcin Ogiolda Anna Kwaśnicka /Foto Gość – Ważne zmiany dotyczą też jakości pielgrzymowania. Ci, którzy na pielgrzymkę wyruszają, wiedzą, po co idą. Przychodzą Godzinki, to wyciągają teksty i śpiewają. Przychodzi Różaniec – wyciągają różańce i się modlą – zachwala ks. Ogiolda, podkreślając, że pielgrzymka jest przede wszystkim rekolekcjami w drodze.

W tym roku pątnicy z Nysy wyruszą na szlak w niedzielę 14 sierpnia. W poniedziałek 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP wystartują grupy z Opola, Głubczyc i Raciborza, a we wtorek 16 sierpnia – z Kluczborka. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę w sobotę 20 sierpnia. Msza św. na błoniach rozpocznie się o 11.00

Są już gotowe znaczki pielgrzymkowe, a także legitymacje, które w tym roku mają postać 16-stonicowych broszurek z kolorowymi zdjęciami. Oprócz słowa biskupa opolskiego, regulaminu i programu na każdy dzień, pątnicy znajdą w niej teksty trzech pieśni: hymnu ŚDM „Błogosławieni miłosierni”, hymnu Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia „Misericordes sicut Pater”, a także utworu „Z Opola Madonno zdążamy”.

– To stara i zapomniana pieśń naszej opolskiej pielgrzymki, ułożona 37 albo 38 lat temu przez ks. Krystiana Worbsa. Chciałbym, żeby z okazji jubileuszowej pielgrzymki ona wróciła i była śpiewana w grupach – wyjaśnia ks. Marcin Ogiolda.

Koszt znaczka i legitymacji, tak jak w latach ubiegłych, wynosi 20 zł. – Jeśli pielgrzymuje rodzina, to druga osoba z rodziny płaci 15 zł, a trzecia – 10 zł – dopowiada ks. Ogiolda. Oddzielnie trzeba zapłacić za przewóz bagażu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama