Nowy numer 2/2021 Archiwum

Komitet Honorowy ŚDM podsumował prace

Bp Rudolf Pierskała: Jesteśmy przygotowani na Światowe Dni Młodzieży.

W opolskiej Kurii odbyło się spotkanie członków Komitetu Honorowego ŚDM. Do Światowych Dni Młodzieży pozostał tylko miesiąc, stąd spotkanie miało charakter podsumowujący. Przypomnijmy, że Komitet Honorowy ŚDM został powołany przez bp. Andrzeja Czaję, a zawiązał się 26 marca 2015 roku.

– Komitet Honorowy ŚDM wyłonił Komitet Organizacyjny ŚDM. Współpraca odbywała się na wielu poziomach i w bardzo wielu instytucjach w naszym regionie. Właśnie zakończone spotkanie członków komitetu miało na celu poinformowanie o stanie przygotowań do ŚDM – wyjaśniał ks. Łukasz Knieć, diecezjalny koordynator ŚDM.

– Jesteśmy przygotowani na Światowe Dni Młodzieży. Święty Jan Paweł II, który zainicjował ŚDM, na pewno będzie z nami i na jego wsparcie liczymy – podkreślał bp Rudolf Pierskała.

– W naszej diecezji ponad 100 parafii przyjmie gości z 22 krajów świata. Będą wśród nich młodzi z Europy, Ameryki i Afryki. Największa grupa przyjedzie z Francji, będzie to około 1300 osób. Z Włoch przyjedzie około 1000 osób, ale będą i mniejsze grupy m.in. z Togo, Boliwii, Ekwadoru. Przyjadą do nas również młodzi Libańczycy razem z trzema biskupami – opowiadał bp Pierskała.

Parafii i rodzin, które zdecydowały się ugościć pielgrzymów podczas Dni w Diecezjach, jest więcej niż młodych, którzy na Opolszczyznę przyjadą. – To świadczy o tym, że jesteśmy bardziej gościnni niż potrzeba – podkreśla ks. Łukasz Knieć, diecezjalny koordynator ŚDM. I dodaje, że dla opolskiego Centrum ŚDM to niemały stres. – Dlatego, że chcielibyśmy, żeby wszyscy młodzi ludzie, którzy się przygotowują do ugoszczenia pielgrzymów, mogli przeżywać to spotkanie. Pierwsze parafie, które zresztą same rezygnowały z przyjęcia gości, to były parafie, w których młodych było najmniej. Podstawowym kryterium przydzielania zagranicznych grup do opolskich parafii jest dla nas ilość zaangażowanych wolontariuszy ŚDM – wyjaśnia ks. Knieć. – To nie jest tak, że jest w diecezji bardzo wielu młodych ludzi zawiedzionych tym, że nie przyjadą do nich goście – dopowiada, zapraszając wszystkich młodych na Dzień Wspólnoty, który 23 lipca odbędzie się na Górze św. Anny i w Opolu.

Z kolei na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie dotychczas zarejestrowanych jest 1800 młodych z diecezji opolskiej. Większa część z nich do stolicy Małopolski pojedzie dwoma wynajętymi przez diecezję pociągami, które z Dworca Głównego w Opolu wyruszą w poniedziałek 25 lipca o 12.00 i 12.30. W jednym z nich z młodzieżą pojedzie biskup Andrzej Czaja, w drugim – biskup Rudolf Pierskała. Obaj biskupi spędzą w Krakowie cały tydzień i wrócą do Opola razem z pielgrzymami w poniedziałek 1 sierpnia.

W konferencji prasowej, która podsumowała spotkanie Komitetu Honorowego ŚDM, wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Opola, Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Samorządu Województwa Opolskiego. Podkreślany był aspekt ogromnej promocji regionu wśród pielgrzymów, ale przede wszystkim zapewnienie im bezpieczeństwa.

– W przygotowania do Światowych Dni Młodzież wojewoda skupił się na szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Wojewoda przy współudziale policji, sanepidu, straży pożarnej, szpitali, SOR-ów, stara się o zabezpieczenie w jak najlepszy sposób Dni w Diecezjach, a także zabezpieczenie powrotu pielgrzymów z Krakowa od 1 do 3 sierpnia, kiedy wzmożony będzie ruch na autostradzie A4, a także kiedy pielgrzymi będą wracać pociągami – zaznaczał Henryk Ferster, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Zapewnił, że w przypadku dużego korkowania się autostrady, wojewoda będzie wnioskował do zarządcy autostrady o otwarcie bramek.

– Samorząd Województwa pracował nad zapewnieniem pielgrzymom transportu podczas Dni w Diecezjach, materiałów promujących region czy napojów. Będziemy jeszcze czynić starania, aby w kwestii zaprowiantowania więcej móc uczynić – mówił wicemarszałek Roman Kolek. – Bezpieczeństwo jest ważne, ale żadnych niepokojów nie ma. Ważne jest, byśmy w entuzjastyczny sposób odnieśli się do tej dużej grupy młodzieży, która do nas przybędzie. Jest to dla opolan wielka szansa pokazania dobrego serca i zaangażowania – podkreślał R. Kolek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama