Nowy numer 2/2021 Archiwum

Tyjemy na potęgę

Rusza program walki z nadwagą, otyłością i cukrzycą w województwie opolskim.

– Polska należy już do niechlubnej czołówki krajów UE, jeśli chodzi o problem nadwagi, otyłości i cukrzycy – powiedział 27 czerwca wicemarszałek Roman Kolek, prezentując założenia programu zapobiegającego chorobom cywilizacyjnym.

Jest to pionierski w skali kraju program zatwierdzony i rekomendowany przez Agencję  Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Będzie się składał z dwóch etapów: badań, które mają objąć aż jedną czwartą mieszkańców naszego województwa, oraz leczenia, którym według założeń objętych zostanie 4980 osób.

– To nie tylko problem zdrowia, ale również problem ekonomiczny. Dane z 2013 r. mówią o 11 mld zł wydanych na hospitalizację pacjentów z powodu chorób związanych z otyłością: nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób układu ruchu i w końcu nowotworów. Bo potwierdziło się, że nadwaga jest również jedną z przyczyn nowotworów. 6 mld zł wydano na leki na leczenie tych chorób, których nadwaga jest chyba najważniejszym czynnikiem ryzyka – mówił poseł Rajmund Miller, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Otyłości.

Program będzie realizowany w ciągu najbliższych czterech lat. Jego koszt to 22 605 tys. zł, a celem jest dotarcie do dwóch grup mieszkańców: dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (6-18 lat) oraz dorosłych pracujących (45-65 lat).

Zarówno marszałek Kolek, jak i poseł Miller zauważali, że większą trudnością będzie dotarcie z programem do grupy dorosłych. Jednak to w grupie dzieci obserwowane są najbardziej niekorzystne zjawiska. – Niestety jesteśmy krajem, który w związku z przemianami cywilizacyjnymi zaczyna przodować w otyłości. Zajmujemy zdecydowanie pierwsze miejsce, jeśli chodzi o szybkość wzrostu otyłości w grupie dzieci między 11. a 13. rokiem życia. Bezwzględnie potrzebne jest działanie, które spowoduje zahamowanie tej tendencji – podkreślał R. Miller.

Program będzie realizowany przez wyłonione w konkursach podmioty, które będą działać na trzech obszarach województwa. Na każdym obszarze (z grubsza – północ, część centralna i południe) będzie realizowany projekt przeciwdziałania otyłości zaproponowany przez zwycięzców konkursu.

– W programie jest miejsce na wiele inicjatyw. Najtrudniej zmienić nawyki żywieniowe i styl życia. Najtrudniej znaleźć sposoby na zmianę tych nawyków. O tym przekonało się już wiele krajów – mówił R. Kolek. – Samo rozłożenie w przychodniach ulotek, które mówią o otyłości i jej szkodliwości, nic nie daje. To muszą być spotkania z ludźmi, przykłady. Ważna jest także rola mediów. Na razie mamy nierównowagę: mamy mnóstwo reklam żywności, która jest niezdrowa w nadmiarze, a za mało programów o skutkach jej nadmiernego spożywania – dodawał R. Miller.

Opolski program przeciwdziałania nadwadze, otyłości i cukrzycy ma służyć zmianie stylu życia, który jest ich przyczyną: redukcji spożywanych kalorii, ograniczeniu siedzącego trybu życia i wzrostowi aktywności fizycznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama