Nowy numer 13/2024 Archiwum

To już jubileuszowa pielgrzymka na Jasną Górę

Pierwsza wyruszyła w dniu ingresu biskupa opolskiego Alfonsa Nossola.

Inicjatorem diecezjalnej pielgrzymki opolskiej na Jasną Górę był ks. Edmund Cisak, ówcześnie proboszcz w Grodźcu, dziś już na emeryturze. Ksiądz Cisak oficjalne przygotowania rozpoczął już w 1975 roku. Skierował do ówczesnego ordynariusza bp. Franciszka Jopa prośbę o zgodę na zorganizowanie diecezjalnej pielgrzymki. W piśmie podkreślał, że mimo sytuacji społeczno-politycznej udało się zorganizować pielgrzymkę z Poznania, a Opole jest znacznie bliżej Częstochowy. Ksiądz Cisak przypominał również, że historia pielgrzymowania na Jasną Górę wiernych z terenu diecezji opolskiej sięga XVII w., i że są parafie, które pielgrzymują każdego roku.

Niemniej zarówno w 1975 r., jak i w kolejnym ks. Edmund Cisak wyruszył na Jasną Górę jedynie ze swoimi parafianami z Grodźca, do których powoli zaczęły dołączać osoby z innych miejscowości.

Ten pierwszy raz

Do Częstochowy pielgrzymka o charakterze diecezjalnym po raz pierwszy wyruszyła w 17 sierpnia 1977 r., w uroczystość św. Jacka. Zgody i pasterskiego błogosławieństwa udzielił pątnikom bp Wacław Wycisk. Ustalono termin, trasę, pani Kwik z Grodźca ręcznie wykonała afisze, niemniej wybór ks. Alfonsa Nossola na nowego biskupa opolskiego i wyznaczenie jego ingresu w tym samym dniu co wymarsz pielgrzymki zrodziło w organizatorach pytanie, czy aby wypada w takim dniu wychodzić na szlak.

Obawy zostały bardzo szybko rozwiane przez biskupa nominata, który polecił się modlitewnej pamięci pątników. Nie sposób nie dodać, że abp Alfons Nossol do dziś z radością wspomina, że pielgrzymi z modlitwą na ustach po raz pierwszy wyruszyli na Jasną Górę w dniu jego święceń biskupich i ingresu do katedry opolskiej.

Ta pierwsza pielgrzymka, w której wzięło udział ok. 500 osób, wyruszyła sprzed kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu 17 sierpnia 1977 roku. Trasa wiodła m.in. przez Gosławice, Niwki, Szczedrzyk, Grodziec, gdzie był pierwszy nocleg, Myślinę, Dobrodzień, Ciasną, Zborowskie, gdzie był drugi nocleg, Kuleje, Truskolasy, Wręczycę. Ostatni nocleg był w Kaleju, skąd pielgrzymi szli bezpośrednio na Jasną Górę.

Trasa liczyła 108,5 km. Przewodnikami grup byli: grupy „A” dla dorosłych – o. Antoni Dudek i ks. Bronisław Martyniak; grupy „B” dla młodzieży – ks. Piotr Gołąbek, ks. Franciszek Wolnik i ks. Jacek Ślęczek; grupy „C” dla młodszej młodzieży – ks. Joachim Kurek.

Coraz więcej i coraz lepiej

Profesjonalne afisze, znaczki pielgrzyma w kolorach pomarańczowym, zielonym, brązowym, amarantowym, fioletowym i niebieskim, megafony uliczne, żetony do bagaży, zorganizowana służba medyczna. To tylko kilka z nowości, które pojawiły się na opolskiej pielgrzymce w 1978 roku. O. Antoni Dudek opracował program duchowy, a na plebani w Grodźcu odbyły się dwa spotkania dla przewodników grup. Zamówione zostały ciepłe posiłki dla pielgrzymów w Szczedrzyku, Dobrodzieniu i Kulejach, a noclegi w Grodźcu, Zborowskiem i Kaleju.

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy