Nowy Numer 16/2024 Archiwum

To już jubileuszowa pielgrzymka na Jasną Górę

Pierwsza wyruszyła w dniu ingresu biskupa opolskiego Alfonsa Nossola.

Pielgrzymi – w liczbie 1500 – wyruszyli na szlak 17 sierpnia 1978 roku po Mszy św. w opolskim kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła. 80 proc. pielgrzymów stanowiła młodzież.

Od tego czasu piesze podążanie na Jasną Górę wpisało się na stałe w kalendarz sierpniowych wydarzeń w diecezji opolskiej. W roku 1979, kiedy trasę wydłużono o jeden dzień wprowadzając nocleg w Zawadzkiem, grup pielgrzymkowych było już jedenaście.

W 1981 roku, w piątej pielgrzymce, wzięło udział 7000 osób. Najmłodszy pielgrzym miał 6 lat, a najstarszy 78 lat. Pięciodniowa trasa liczyła 123 km. Z kolei w roku 1985 pielgrzymów było już blisko 15 tysięcy, rok później – ok. 18 tysięcy, a strumienie wyruszały nie tylko z Opola, ale także z Gliwic, Kluczborka czy Raciborza.

„Dni pielgrzymowania płynęły bardzo szybko i oto w sobotni poranek (23 sierpnia) stanęliśmy u celu. Stanęliśmy pojednani z Bogiem przez sakrament pokuty, a także pojednani z braćmi w „Dolinie Przeprośnej”. Ze Szczytu witali nas ojcowie paulini. Każda grupa już na placu jasnogórskim powitała Maryję, klęcząc czy też, jeszcze wymowniej, leżąc krzyżem” – napisała do Gościa Niedzielnego młodzież z „2 fioletowej”, relacjonując 10. Pieszą Pielgrzymkę Opolską.

U świętego Jacka i świętej Anny

Rok 1989 był rokiem zmian. Nie tylko wydłużona została trasa (jej opracowaniem zajął się ks. Bernard Kotula), aby zgodnie z życzeniem biskupa opolskiego pielgrzymi szli przez diecezjalne sanktuaria w Kamieniu Śląskim i na Górze św. Anny, ale także od tego roku pielgrzymów prowadzi nowy przewodnik – ks. Marcin Ogiolda. Ks. Edmund Cisak, inicjator pielgrzymki i jej dotychczasowy organizator i kierownik, poprosił biskupa o odwołanie z funkcji ze względu na stan zdrowia.

Wówczas pielgrzymi wyruszali na pielgrzymi szlak nie tylko z Opola, ale również z Nysy, Branic, Głubczyc, Raciborza, Gliwic, Zabrza, Bytomia i Kluczborka, w jeden strumień łącząc się w Zawadzkiem. Tak było aż do erygowania diecezji gliwickiej. Obecnie Piesza Pielgrzymka Opolska łączy pięć strumieni, które idą z Głubczyc, Kluczborka, Nysy, Opola i Raciborza.

Od 1994 roku pątnicy z Opola wychodzą sprzed kościoła św. Jacka w Kolonii Gosławickiej i pierwszego dnia idą przez Lędziny, Suchy Bór, Kosorowice do Kamienia Śląskiego. Drugiego dnia są na Górze św. Anny, trzeciego w Strzelcach Opolskich, Jemielnicy i Zawadzkiem. Czwarty dzień kończą w Ciasnej, a piąty we Wręczycy i Kaleju, czyli już bardzo blisko Częstochowy.

Poza kilkoma wyjątkami opolska termin opolskiej pielgrzymki był tak ustalany, by kończyła się ona w sobotę bliską 22 sierpnia. W tym roku opolscy pielgrzymi wejdą na Jasną Górę w sobotę 20 sierpnia.

Opracowanie na podstawie: Ks. Bernard Kotula, ks. Marcin Ogiolda, Z Opola Madonno zdążamy… 25 lat Pieszej Pielgrzymki Opolskiej, Wydawnictwo Świętego Krzyża, Opole 2001.

Czytaj więcej:

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy