Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nazaretem po torach do Krakowa

Z diecezji opolskiej 2107 osób zarejestrowało swój udział w Światowych Dniach Młodzieży. Do Krakowa pojadą w 127 grupach.

– Kluczowe słowo to „uczestnictwo” – podkreślał bp Rudolf Pierskała na spotkaniu z przewodnikami grup. – Papież Franciszek zachęca nas, by nie być obserwatorami, kibicami, komentatorami, ale uczestnikami tego spotkania. To znaczy, że mamy być w nie aktywnie zaangażowani – przypominał biskup, dziękując wszystkim, którzy na różnych poziomach przygotowali wyjazd młodzieży z diecezji opolskiej na ŚDM w Krakowie.

Ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży, zachęcał, by Światowe Dni Młodzieży przeżywać w grupach, a nie indywidualnie, by uczestniczyć w katechezach w środę, czwartek i piątek, by znaleźć czas na podzielenie się przeżyciami. – Pamiętajmy, by powiedzieć młodzieży, aby zabrała ze sobą małe radyjka, by podczas wydarzeń centralnych móc słuchać tłumaczenia na język polski tego, co będzie mówione – przypominał ks. Knieć, podkreślając, że nie każdy telefon ma wbudowane radio i nie w każdym telefonie bateria tak długo wytrzyma.

Spotkanie przewodników grup było okazją, by omówić m.in. sposób dojazdu do stolicy małopolski. Większość grup, a także pielgrzymi z Czech, Panamy, Peru czy Togo dotrą tam pociągami wynajętymi przez diecezję.

– Dwa pociągi pojadą w poniedziałek 25 lipca, a trzeci w piątek 29 lipca – wyjaśniał Marcin Przybyła z opolskiego Centrum ŚDM. Wszystkie pociągi będą miały nazwę „Nazaret”, czyli taką, jaką przyjmuje diecezja opolska na czas Dni w Diecezjach.

Pierwszy pociąg, którym z młodzieżą pojedzie bp Andrzej Czaja, odjedzie z Dworca Głównego w Opolu o 12.00 i pojedzie przez Strzelce Opolskie. Drugi, którym pojedzie bp Rudolf Pierskała, ma zaplanowany odjazd o 12.30 i przejedzie przez Kędzierzyn-Koźle. Opolscy pielgrzymi na stacji Kraków-Płaszów będą po 16.00.

– Piątkowy pociąg odjedzie o 9.25, a w Krakowie będzie o 13.23. Z kolei pociągi powrotne odjadą z Krakowa w poniedziałek 1 sierpnia o 12.30 i 18.30 – dopowiadał Marcin Przybyła, podkreślając, by za każdym razem pielgrzymi byli na dworcu pół godziny przed odjazdem.

Na spotkaniu rozmawiano też m.in. o szczegółach poruszania się po Krakowie, korzystania z posiłków zapewnionych w pakietach pielgrzyma, a także o wydarzeniach, które w diecezji opolskiej odbędą się po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży, m.in. Epilogu ŚDM, który na Górze św. Anny potrwa od 30 września do 2 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama