Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dwie muzyczne gratki

Koncerty w Bliszczycach i opolskiej katedrze.

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu w partnerstwie z Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Ratyzbonie realizuje projekt pt. „Joseph Habel (1840-1920) – organmistrz z Bliszczyc na Śląsku”.

- W naszym regionie znajduje się wiele niezinwentaryzowanych instrumentów, których wartość kulturowa pozostaje wciąż nierozpoznana. Jednym z organmistrzów, który pozostawił po sobie interesujące instrumentarium był śląski organmistrz Joseph Habel. Projekt "Joseph Habel (1840– 1920) Organmistrz z Bliszczyc na Śląsku" składa się z 2 części: badawczej i artystycznej. Część pierwsza koncentrować się będzie na odnalezieniu i opracowaniu archiwaliów dotyczących działalności Habela oraz inwentaryzacji jego organów znajdujących się na ziemiach przynależących kiedyś do Niemiec. W części drugiej zorganizowane zostaną 2 koncerty organowe w Bliszczycach i Lewicach na zachowanych instrumentach Habela. Zwieńczeniem projektu będzie wydanie publikacji opisującej życie i działalność Habela – wyjaśnia ks. prof. UO Grzegorz Poźniak, dyrektor DIMK.

Na organach Habela w kościele w Bliszczycach już w najbliższy piątek 26 sierpnia o godz. 18.30 zagra prof. Stefan Baier, rektor Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Ratyzbonie.

Natomiast dwa dni później, w niedzielę 28 sierpnia o godz. 19.30 w katedrze opolskiej pod honorowym patronatem biskupa opolskiego Andrzeja Czai odbędzie się koncert w ramach festiwalu „BelleVoci”. Zaprezentowane zostanie „Requiem” Johannesa Brahmsa w wykonaniu Leeds Festival Chorus - liczącego 91 śpiewaków, jednego z najlepszych chórów z Wielkiej Brytanii. Jego dyrektorem artystycznym jest sir Simon Wright. Chórowi towarzyszyć będzie 50-osobowa orkiestra symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod batutą Bartosza Żurakowskiego.

Wstęp na obydwa koncerty jest wolny.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama