Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wybór i powołanie

– Bóg oczekuje od nas, że będziemy wierni Jego Synowi i że podejmiemy wezwanie 
do życia w świętości – mówił biskup Czaja.

Tym razem obchody ku czci św. Jacka w Kamieniu Śląskim trwały ponad tydzień. Metropolitalne uroczystości zainaugurował biskup opolski Andrzej Czaja z bp. Pawłem Stobrawą, z kolei niedzielnej Sumie przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski. Obecni byli też bp Rudolf Pierskała, biskupi gliwiccy Jan Kopiec i bp senior Jan Wieczorek, a także bp Marek Szkudło i abp senior Damian Zimoń z Katowic.


Postać św. Jacka, niestrudzonego głosiciela Ewangelii, nazywanego „światłem ze Śląska”, była stawiana za wzór szczególnie w 1050. rocznicę chrztu Polski.

Biskup Czaja podczas homilii mówił: – Starajcie się umacniać wasze powołanie i wybór Jezusa. Musimy dzisiaj wypłynąć na głębię, jak ci nasi święci przodkowie. Więcej do Boga, a mniej do świata, bo poziom zeświecczenia i zeświatowienia jest ogromny.
Opolski ordynariusz wskazywał, że nie można zadowolić się tylko tym, że jest się ochrzczonym i że się praktykuje wiarę, przedstawiając, jak to bywa dzisiaj: „No przecież jestem w niedzielę w kościele, co miesiąc się spowiadam, odmawiam pacierz, daję na tacę i staram się zasadniczo żyć wg przykazań...”. Czy to już wszystko? Zbyt wiele jest dziś takiego miernego chrześcijaństwa, a jak jest ono mierne, to już jest niewierne. Wierność domaga się wzlotów, podejmowania ciągle wspinaczki ku wyżynom nieba.
Hierarcha tłumaczył za św. Piotrem, że owa wspinaczka polega na rozpalaniu ciągle na nowo żaru gorliwości i rozwijaniu w sobie cnót. Powściągliwości, zwłaszcza w korzystaniu z dóbr tego świata, cierpliwości – dla siebie nawzajem, jak i do Boga, gdy nas doświadcza, pobożności – nie tylko w kościele, braterskiej przyjaźni wyrażanej przez trwanie przy bliźnim i miłości, która polega nie na mówieniu czułych słów, ale na oddawaniu życia innym, tak jak św. Jacek.


Obchody zakończyły się w niedzielę 21 sierpnia odpustem parafialnym.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama