Nowy numer 2/2021 Archiwum

Najnowocześniejsze pociągi na opolskich torach

Osiągają prędkość 160 km na godzinę.

Trzy nowoczesne pociągi IMPULS stały się własnością województwa Opolskiego. Dzisiaj na dworcu Opole Główne zostały uroczyście przekazane władzom regionu przez producenta - nowosądecką firmę "Newag”.

Opolskie jest pierwszym województwem, w którym IMPULS pojawił się już na torach.

- Szybko podjęliśmy decyzję o przeznaczeniu pieniędzy z drugiego unijnego rozdania na poprawę podróżowania po regionie, szybko ogłosiliśmy przetarg, a firma w terminie wywiązała się z umów - mówił dziś marszałek Andrzej Buła. Już w najbliższy poniedziałek IMPULSy będą jeździły w planowym rozkładzie jazdy.

Prezes NEWAGu podkreśla bezpieczeństwo podróżowania w nowych pociągach. - Takich składów na naszych krajowych torach jeszcze nie było - powiedział.

W pierwszą podróż z Opola do Brzegu i z powrotem pojechało ponad 170 pasażerów, Gdy na  wskaźniku prędkości pokazało się 162km/h, podróżni przywitali to głośnymi brawami.

IMPULSY będą jeździć na najbardziej obciążonej i najważniejszej linii w regionie, obsługującej około 50% wszystkich podróżnych Przewozów Regionalnych w województwie opolskim: Brzeg - Opole - Kędzierzyn- Koźle.

Łącznie na zakup 7 nowoczesnych pociągów województwo opolskie planuje przeznaczyć ponad 88 mln zł, w tym 13,4 mln zł wkładu własnego. Jeden kosztuje 12,6 mln zł brutto. Pieniądze na ich zakup pochodzą z czterech źródeł:  funduszy unijnych, środków własnych budżetu województwa opolskiego, rezerwy celowej budżetu państwa i Funduszu Kolejowego.

 IMPULS  to pojazd niskopodłogowymi z komfortowym wnętrzem, osiąga prędkość eksploatacyjną 160 km/h,  wyposażony jest m.in. w bezpłatne WI-FI, nowoczesny system informacji pasażerskiej (np. o trasie, prędkości i postojach pociągu),  monitoring całego pojazdu, klimatyzację, automatyczny system liczenia podróżnych, miejsce do przewozu rowerów, wysuwane stopnie umożliwiające bezpieczne wsiadanie do pociągu z różnych wysokości peronów, oświetlenie w technologii LED, przyciemniane szyby oraz toaletę z przewijakiem dla niemowląt w pełni dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Mają 176 miejsc siedzących, a wnętrze zostało dostosowane do przewozu osób o ograniczonej możliwości poruszania z miejscami specjalnie dla nich przeznaczonymi oraz wyposażone w podnośniki ręczne do wózków inwalidzkich.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama