Nowy numer 21/2018 Archiwum

Etyka jako nauka

Słowo „etyka” wciąż wraca w tej rubryce. Czym jest etyka? Jest zbiorem zasad, reguł, norm, prawideł, refleksji, motywów odnoszących się do najważniejszej granicy przebiegającej przez ludzki świat, przez serce każdego człowieka. Jest to granica między dobrem a złem.

Od starożytności istniały formuły porządkujące najważniejsze z reguł etycznych. Jedną z tych formuł znamy od dziecka i jest ona powszechnie uznawana w kręgu kultury i religii chrześcijańskiej. To Dekalog, czyli dziesięcioro przykazań Bożych. Pamięciowa wyliczanka. Jej oryginał był spisany 15 wieków przed Chrystusem na kamiennych tablicach. Krótkie, kategoryczne zdania domagają się komentarzy, wyjaśnień, zastosowań do zmieniających się realiów świata i życia. Tak powstawała i trwa nauka zwana etyką. Znana jest i zachowała ciągłość od starożytności. Żydzi zwali ją Prawem. Grecy właśnie etyką – czyli obyczajem, regułą obyczaju. Z różnych źródeł wywodziły się te dwa systemy. Ale religijna etyka Żydów, a później chrześcijan z czasem przejęła wiele z pogańskiej etyki Greków. Różnice są różnicami spojrzeń na człowieka i jego życie. Ale człowiek jest ten sam. Problemy wciąż wracają. Warto się uczyć na doświadczeniach pokoleń.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma