Dziękczynienie za tegoroczne plony ziemi i owoce Światowych Dni Młodzieży.
– Jest to dla nas bardzo ważny dzień na Górze Ufnej Modlitwy. Jest to dzień wdzięczności, gdy chcemy dziękować Bogu z wami i za was, za wasz trud ciężkiej pracy na roli. Chcemy dziękować też za to, że co roku dajecie nam piękne świadectwo, że Bogu podziękować trzeba – zwrócił się do rolników bp Andrzej Czaja, który w niedzielę 18 września przewodniczył diecezjalnym Dożynkom na Górze św. Anny. Mszę św. koncelebrowali m.in.: bp Rudolf Pierskała, ks. Hubert Janowski – diecezjalny duszpasterz rolników, ks. Łukasz Knieć – diecezjalny duszpasterz młodzieży.
W homilii bp Czaja nawiązał do słów wyśpiewanego Psalmu: „Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy”. Podkreślał, że tych wielkich dzieł jest bez liku. Wskazywał na cały świat stworzony, ale także na fakt, że rolnik sieje i sadzi, pracuje, robi co może, ale to Pan Bóg daje wzrost. – Mamy w tym roku za co dziękować, że Pan Bóg ustrzegł nas od większych kataklizmów – podkreślał ordynariusz.
A wśród wielkich dzieł Boga wskazał również dzieło odkupienia, którego Chrystus dokonał na krzyżu, dzieło, bez którego życie człowieka na ziemi nie miałoby sensu.
Diecezjalne Dożynki były też czasem dziękczynienia za Światowe Dni Młodzieży, stąd obecność w grocie lurdzkiej delegacji wolontariuszy z Centrum ŚDM w diecezji opolskiej. Młodzież wniosła do groty krzyż, który podczas Dni w Diecezjach otrzymała od biskupa opolskiego wraz zadaniem, by głosić śmierć Pana, czyli głosić miłość Tego, który oddał za nas życie, głosić Jego wielką moc, głosić, że żyje i jest z nami.
– Trzy lata uprawialiśmy w sposób szczególny tę niwę Pańską, którą określić można duszpasterstwem młodzieży, by było więcej wiary, nadziei i miłości w sercach młodych ludzi – naszych dzieci, naszych wnuków. Chcemy, żeby kiedyś byli z nami w niebie, ale to oznacza, że muszą przynieść dobry plon Bogu na chwałę i dla własnego pożytku – tłumaczył biskup opolski, podkreślając, że wszystkim powinno zależeć na wychowaniu dzieci i młodzieży w wierze.
Podsumowywał, że podczas Dni w Diecezjach gościliśmy 4277 młodych w 80 parafiach z 30 krajów świata. W Dniu Wspólnoty na Górze św. Anny i w Opolu wzięło udział ok. 8 tysięcy młodych, a 2200 osób pojechało do Krakowa na cały tydzień Światowych Dni Młodzieży. – To wielki plon. To wielka radość. Objawiło się coś niezwykłego, objawiło się niesamowite bogactwo życia Bożego w nas i pośród nas, które – jeśli się nim dzielimy – rodzi wspólnotę żywej wiary. Byliśmy tego świadkami, jak świat stawał się inny z godziny na godzinę – mówił biskup.
Bp Andrzej Czaja
Bp Czaja wyjaśniał też, że krzyż, który młodzież otrzymała na własność ma peregrynować po diecezji, ma być przekazywany do parafii, które będą chciały go przyjąć.
Bp Andrzej Czaja o krzyżu
Podczas dożynek poszczególne dekanaty diecezji opolskiej były reprezentowane przez delegacje z koronami żniwnymi i płodami ziemi. A za przygotowanie uroczystości odpowiedzialna była parafia św. Franciszka w Komprachcicach, którą tworzą dwie podopolskie miejscowości: Komprachcice i Osiny. Kiedyś były to typowo rolnicze wioski, ale wraz z rozwojem Opola i strefy przemysłowej, oraz z trudnościami utrzymania się na małych gospodarstwach, pozostało niewielu rolników pracujących na roli i z tej pracy się utrzymujących: pięciu w Komprachcicach i tylko jeden w Osinach. Uprawiają zboże, kukurydzę, rzepak i ziemniaki.
– Księże biskupie, choć jest nas mało rolników na jednej parafii, to szczycimy się naszym przywiązaniem do starych rolniczych tradycji. Każdego roku dziękujemy Bogu za plony, organizujemy dożynki i związane z nimi spotkania. Pielęgnujemy procesje błagalne o urodzaje w czasie Dni Krzyżowych. W tym roku mamy to szczęście przeżywać po sobie trzy niedziele dożynkowe: gminne, parafialne i dzisiaj diecezjalne – podkreślali rolnicy z komprachcickiej parafii.
Młodzież przyniesło w darze ornat ze Światowych Dni Młodzieży, mitrę oraz pamiątkowy album o Dnia w Diecezji Anna Kwaśnicka /Foto Gość
Starostowie dożynkowi – Renata Zając z Komprachcic i Jan Maj z Osin przekazali na ręce biskupa opolskiego chleb. W procesji z darami również poszczególne delegacje rolników przekazały chleby i plony ziemi. Z kolei wolontariusze Centrum ŚDM w diecezji opolskiej wręczyli biskupowi ornat z ŚDM w Krakowie, mitrę oraz album fotograficzny o Dniach w Diecezji pt. „6 dni w opolskim Nazarecie”.