Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pierwsza Karolinka

Trafiła do Muzeum Śląska Opolskiego i dzięki temu zostanie w Opolu.

Na pierwszym piętrze pawilonu wystawienniczego Muzeum Śląska Opolskiego na ekspozycji poświęconej twórcom środowiska opolskiego od paru dni można oglądać „Karolinkę”. To dzieło zmarłego 16 lat temu, znakomitego opolskiego rzeźbiarza i metaloplastyka Mariana Nowaka. Rzeźba „Karolinki” o wysokości 210 cm wykonana w miedzi spawanej na początku lat 60. ubiegłego wieku była symbolem Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Statuetki wzorowane na tej „Karolince” wręczane były zwycięzcom opolskiego festiwalu od początku do roku 1988.

Słynna rzeźba trafiła do Muzeum Śląska Opolskiego dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i tzw. wkładowi własnemu, który pochodzi z budżetu województwa. Dzięki temu pozostanie w Opolu, ponieważ jej właściciel – Towarzystwo Przyjaciół Opola – chciał wystawić ją na aukcję w Warszawie.

Dzieła Mariana Nowaka można podziwiać także w innych miejscach Opola. Stały się nawet charakterystycznymi elementami krajobrazu miasta jak np. maska nad wejściem do dawnego Klubu Związków Twórczych czy orzeł na szczycie Wieży  Piastowskiej. Nowak jest również autorem niektórych elementów wyposażenia kościołów w diecezji opolskiej m.in. w kościele MB Bolesnej i św. Wojciecha („na górce”) w Opolu, w kościołach w Opolu-Gosławicach i Opolu- Szczepanowicach czy w Komornikach (dekanat Krapkowice).

"Karolinkę" można podziwiać w nowym pawilonie Muzeum Śląska Opolskiego.   "Karolinkę" można podziwiać w nowym pawilonie Muzeum Śląska Opolskiego. Andrzej Kerner /Foto Gość

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma