Trafiła do Muzeum Śląska Opolskiego i dzięki temu zostanie w Opolu.
Na pierwszym piętrze pawilonu wystawienniczego Muzeum Śląska Opolskiego na ekspozycji poświęconej twórcom środowiska opolskiego od paru dni można oglądać „Karolinkę”. To dzieło zmarłego 16 lat temu, znakomitego opolskiego rzeźbiarza i metaloplastyka Mariana Nowaka. Rzeźba „Karolinki” o wysokości 210 cm wykonana w miedzi spawanej na początku lat 60. ubiegłego wieku była symbolem Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Statuetki wzorowane na tej „Karolince” wręczane były zwycięzcom opolskiego festiwalu od początku do roku 1988.
Słynna rzeźba trafiła do Muzeum Śląska Opolskiego dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i tzw. wkładowi własnemu, który pochodzi z budżetu województwa. Dzięki temu pozostanie w Opolu, ponieważ jej właściciel – Towarzystwo Przyjaciół Opola – chciał wystawić ją na aukcję w Warszawie.
Dzieła Mariana Nowaka można podziwiać także w innych miejscach Opola. Stały się nawet charakterystycznymi elementami krajobrazu miasta jak np. maska nad wejściem do dawnego Klubu Związków Twórczych czy orzeł na szczycie Wieży Piastowskiej. Nowak jest również autorem niektórych elementów wyposażenia kościołów w diecezji opolskiej m.in. w kościele MB Bolesnej i św. Wojciecha („na górce”) w Opolu, w kościołach w Opolu-Gosławicach i Opolu- Szczepanowicach czy w Komornikach (dekanat Krapkowice).
"Karolinkę" można podziwiać w nowym pawilonie Muzeum Śląska Opolskiego. Andrzej Kerner /Foto Gość