W Opolu do czwartku (20 października) trwa "Forum Mediów Polonijnych dla Opola" organizowane przez Towarzystwo Naukowo-Społeczno-Kulturalne "Polonia-Kresy".
– Z działalnością polonijną moje życie związane jest od wielu lat. To najciekawsza część mojego życia. Kontakty z Polakami żyjącymi poza Polską to wspaniałe doświadczenie, przede wszystkim – patriotyzmu. Wszyscy, którzy działają społecznie w organizacjach polskich, tworzą media polonijne to są ludzie bardzo zaangażowani i związani z Macierzą. Nie zawsze to było doceniane w Polsce. Słyszałam czasem żale, że Polska za mało wykorzystuje ten potencjał jaki może dać współpraca ze środowiskami polonijnymi, że przedstawiciele innych nacji lepiej sobie z tym radzą. Myślę, że teraz mamy dobry czas dla tej działalności, że zaczyna się większe otwarcie zarówno na potrzeby Polaków za granicą jak i na ogromne możliwości współpracy – powiedziała Krystyna Rostocka, prezes Towarzystwa podczas spotkania przedstawicieli mediów polonijnych z reprezentantami mediów opolskich.
– Liczę na współpracę mediów polonijnych i mediów opolskich, bo bez niej będzie nam trudno promować Opole w świecie – podkreśliła K. Rostocka.
W Forum uczestniczą przedstawiciele mediów polonijnych z Niemiec, Holandii, Belgii, Ukrainy, Łotwy, Litwy i Białorusi. – 40 procent naszych widzów mieszka w Polsce – mówił Piotr Płonka, właściciel telewizji „Pele TV” .
– Obecnie na Ukrainie Polonia rośnie ”na fali” Karty Polaka. Co trzeci mieszkaniec Ukrainy miał przodka, który był Polakiem. Wielu Ukraińców uczy się teraz języka polskiego. Mamy prawdziwy wybuch popularności kursów języka polskiego na Ukrainie – mówił Stanisław Pantaluk z „Dziennika Kijowskiego”.
Irena Rudnicka z ukazującego się w Winnicy (Ukraina) „Słowa Polskiego” (gazeta, portal i program TV) podkreślała jak ważne w ich działalności jest odkrywanie i przypominanie poetów i pisarzy polskich związanych z Podolem, Wołyniem i Bukowiną.
Beata Schönwald z „Głosu Ludu” ukazującego się trzy razy w tygodniu na Zaolziu (Republika Czeska) zwracała uwagę redaktorów mediów polonijnych, że zainteresowani ich mediami mogą być nie tylko Polacy. – U nas okazało się, że polska gazeta może być interesująca nie tylko dla polskich biznesmenów, ale i dla czeskich. Dla człowieka, który chce zrobić biznes ważna jest klientela. A nasi Czytelnicy tworzą inny obszar klienteli niż odbiorcy czeskich mediów. Warto iść w tym kierunku. Warto zadbać o pieniądze dla swojej gazety – mówiła.
Dzisiaj uczestnicy Forum Mediów Polonijnych spotykają się ze światem nauki i biznesu Opola. Jutrzejszy dzień poświęcony będzie instytucjom kultury. O godz. 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (Opole, ul. Piastowska 20, pałacyk) odbędzie się spotkanie autorskie z Leokadią Komaiszko, dziennikarką i poetką mieszkającą w Belgii.
Szczegółowy plan Forum:
https://poloniakresy.wordpress.com/