GN 3/2021 Archiwum

Już wkrótce Opolska Jesień Literacka

Tym razem wśród gości m.in. Julian Kornhauser, Tomasz Różycki, Marcin Świetlicki, Michał Książek, Justyna Kopińska, Filip Springer, Jerzy Illg.

Już po raz czternasty Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu i Urząd Miasta Opola organizują „Opolską Jesień Literacką”.

- Opolskie święto literatury jest rozpoznawalne na mapie literackiej kraju. Naszym celem jest popularyzowanie i propagowanie ważnych i znaczących inicjatyw literackich w kraju oraz prezentacja opolskiego środowiska literackiego wśród mieszkańców. Niebanalnym i niekonwencjonalnym książkom, które będą prezentowane podczas Opolskiej Jesieni Literackiej, zwyczajowo będą towarzyszyły gorące dyskusje i polemiki. Wybierając dla Państwa autorów zawsze kierujemy się gustami czytelników i powodzeniem danej książki na rynku księgarskim - zachęca do udziału w spotkaniach autorskich Danuta Łuczak z MBP w Opolu.

W tym roku 17 spotkań z pisarzami, poetami i reporterami odbędzie się od 7 listopada do 12 grudnia.

XIV Opolską Jesień Literacką rozpocznie jubileusz pracy twórczej dwóch poetów związanych z naszym regionem: Jana Goczoła i Tadeusza Soroczyńskiego.

W drugim dniu Jesieni otwarta zostanie wystawa „Archiwum literackie Juliana Kornhausera” oraz odbędzie się  projekcja filmu pt.„Niezmienna zmienność. Świat według Juliana Kornhausera”.  Potem  panel dyskusyjny z udziałem samego poety -Juliana Kornhausera, jego syna Jakub Kornhauser, Barbary Netz, Jacka Gutorowa i Adriana Glenia.  Zwieńczeniem wieczoru będzie prezentacja wierszy poety połączona z inscenizacją, którą przygotuje młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr II w Opolu.

W 30. rocznice śmierci wybitnego reżysera Andrieja Tarkowskiego odbędzie się spotkanie z Jerzym Illgiem, współautorem książki „Zwierciadło. Andriej Tarkowski w rozmowie z Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem”.

Poezji poświęcone będzie spotkanie wokół najnowszej książki Tomasza Różyckiego „Litery”,  odbędzie się także spotkanie z Marcinem Świetlickim i prezentacja jego nowego tomu poetyckiego „Drobna zmiana”.

Prozę reprezentować będzie opolski pisarz Remigiusz Mróz, Laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 roku za powieść pt. Kasacja. W Opolu pojawi się także Stanisław Łubieński ze świetnie przyjęta książką „12 srok za ogon”, która jest opowieścią o ptasich ścieżkach i ich zwyczajach w miejskiej przestrzeni. Odbędzie się także spotkanie z tegorocznym laureatem Nagrody im. Kościelskich i laureatem Nagrody Literackiej GDYNIA Maciejem Płazą i prezentacja jego książki „Skoruń”.

Na Opolskiej Jesieni Literackiej gościć będzie także inny laureat tegorocznej Nagrody Literackiej GDYNIA (w kategorii eseistyka) -  Michał Książek z „Drogą 806”, opowieścią o wschodniej Polsce. Będą także spotkania z innymi znakomitymi reportażystami – Justyną Kopińską i Filipem Springerem.

Spotkania Opolskiej Jesieni Literackiej będą odbywać się w Sali konferencyjnej MBP przy ul. Minorytów 4 w Opolu

Szczegółowy program na plakacie i na następnej stronie. Już wkrótce Opolska Jesień Literacka  

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama