Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wrócili ze Srebrnymi Kamertonami

Chóry młodzieżowe z Głubczyc i Głuchołaz godnie reprezentują Opolszczyznę w Bydgoszczy i Wrocławiu.

Wrócili ze Srebrnymi Kamertonami   Capricolium na scenie, podczas występu... Szymon Wiktor Srebro obie formacje przywiozły z Bydgoszczy, gdzie odbył się finał XXXVI Ogólnopolskiego Konkursu Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży.

Chór „Capricolium” działa przy Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach, od dwóch lat dyryguje nim dawny chórzysta - Adam Dziurowski. Śpiewają w nim jednak uczniowie prawie wszystkich ponadpodstawowych szkół z Głuchołaz, a także uczniowie pochodzący z tej miejscowości, a uczący się na przykład w nyskich szkołach.

- Miło było wrócić po kilku latach jako dyrygent, choć przez to z większą odpowiedzialnością. Cieszę się, że im się to podoba, że chcą śpiewać – podkreśla dyrygent z Głuchołaz.

Chór „Cantabile” przy Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Głubczycach, dyrygentem jest w nim Ewa Maleńczyk. Formacja działa od dwóch lat.

Wrócili ze Srebrnymi Kamertonami   W oczekiwaniu na wyniki konkursu w Bydgoszczy... Szymon Wiktor W repertuarze obu formacji były utwory sakralne i świeckie z różnych epok, zgodnie z wymogami głównie polskich kompozytorów. Miał on być jak najbardziej urozmaicony, by pokazać jak najlepiej możliwości chórów.

Dla członków „Capricolium” największą niespodzianką i nagrodą było jednak gorące powitanie, jakie zgotowano im po powrocie, mimo że była to godz. 1. w nocy.

- Chcemy bardzo podziękować naszemu burmistrzowi, Stowarzyszeniu Wspierającemu Inicjatywy Chóru "Capricolium” i Janowi Dolnemu, poprzedniemu dyrygentowi, który przez osiemnaście lat prowadził nas i teraz też służy radą, oraz naszym rodzicom za cierpliwość, ale też za wspaniałe powitanie – podkreśla Adam Dziurowski ze swoimi podopiecznymi.

Były bowiem fajerwerki, wiwaty, odśpiewane Sto lat i uściski rąk. Chórzyści odwzajemnili się śpiewem.

Dziś połączone chóry są w drodze do Wrocławia, gdzie jadą na ogólnopolski finał „Śpiewającej Polski” - jako jeden z 9 chórów z całej Polski. Koncert ten odbędzie się w czwartek o godzinie 19 w Narodowym Forum Muzyki.

A tutaj próbka tego, co zaprezentowali podczas wcześniejszych etapów "Śpiewającej Polski".

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama