Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wszystkich Świętych i Zaduszki

Nabożeństwa, odpusty i zmieniony ruch - o tym warto pamiętać, wybierając się na cmentarze.

Wszystkich Świętych i Zaduszki   W ciągu najbliższych dni wielu z nas odwiedzi cmentarze. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Tradycyjnie już w uroczystość Wszystkich Świętych wielu wiernych nawiedza cmentarze. Inni wybierają się tam w Dzień Zaduszny, 2 listopada. Prócz dbałości o zapalenie zniczy i złożenie kwiatów najlepsze, co można ofiarować to modlitwa, za którą można uzyskać odpust za zmarłych.

Poniżej warunki jego uzyskania, a także garść przydatnych informacji dotyczących nabożeństw i organizacji ruchu przy największych nekropoliach.

Odpusty

Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę w Uroczystość Wszystkich Świętych od południa i w Dniu zadusznym mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia. Warunki: modlitwa Ojcze Nasz, Wierzę i dowolna modlitwa w intencjach ojca świętego, przystąpienie do Sakramentu Pokuty i przyjęcie Komunii Św. Ci, którzy nawiedzą Cmentarz w dniach od 1-8 listopada i spełnią przepisane powyżej warunki, także mogą uzyskać odpust zupełny za zmarłych.

Nabożeństwa

W Opolu na cmentarzu na Półwsi nabożeństwa odbędą się o godz. 14. W starej kaplicy odprawione będą Nieszpory a po nich procesja z modlitwą za zmarłych na starej części cmentarza. W nowej kaplicy o godz. 14 będzie odprawiona Msza Św. Mszy, której będzie przewodniczyć bp Andrzej Czaja, a po niej procesja z modlitwą za zmarłych.

W Kędzierzynie-Koźlu we Wszystkich Świętych nabożeństwa różańcowe z modlitwą za zmarłych będą odprawiane na cmentarzach: - o godz. 14 na cmentarzu na osiedlu Kuźniczka, o godz. 15 na cmentarzu przy kościele św. Mikołaja. W Dzień Zaduszny o 15.30 będzie odmawiany Różaniec na Cmentarzu Wojennym.

W Kluczborku Nieszpory za Zmarłych będą odprawione 1 listopada w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych o godz. 14, a następnie wierni udają się z procesją na cmentarz.

W Nysie 1 listopada o godz. 14. w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja rozpocznie nabożeństwo za zmarłych - poświęcenie zniczy, kwiatów i procesja na cmentarz. W środę 2 listopada o godz.19 młodzież na cmentarzu poprowadzi różaniec za zmarłych. Parafianie od św. Dominika są zaproszeni na nabożeństwo na Cmentarzu Jerozolimskim o godz. 15, a w Dzień Zaduszny Msza św. w kościele św. Dominika o godz. 9 i 18, a w Jędrzychowie o 17.

W Oleśnie w parafii Bożego Ciała nabożeństwo i procesja na cmentarz o 14.30, w kościołach w Łowoszowie, Grodzisku i u św. Anny nabożeństwo a po nim procesja rozpocznie się dopiero o godz. 15. O 19. na cmentarzu nabożeństwo dla młodzieży.

W Raciborzu Nieszpory za zmarłych i procesja na cmentarzu „Jeruzalem” będzie o godz. 15. Wieczorem nabożeństwo na cmentarzu dla młodzieży - wyjście sprzed kościoła MB o godz. 19. W środę, Dzień Zaduszny Msza św. na cmentarzu o 15.

W Strzelcach Opolskich w uroczystość Wszystkich Świętych nabożeństwo za zmarłych na Cmentarzu Komunalnym będzie o godz. 14.

 

Wszystkich Świętych i Zaduszki   Aby pochylić się nad grobami bliskich, trzeba najpierw bezpiecznie dotrzeć do nekropolii. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Organizacja ruchu

Już od tego weekendu do środy 2 listopada w związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Świętem Zmarłych, a co za tym idzie wzmożonych odwiedzinach grobów bliskich, w większych miastach przy nekropoliach zmieniona jest organizacja ruchu.

Więcej jest też patroli policyjnych i straży miejskiej a także Straży Ochrony Kolei (akcja „Znicz”). Funkcjonariusze proszą o rozsądek i czujność, bo tłumy ludzi to duże pole działania kieszonkowców i innych przestępstw.

Szczegóły dotyczące organizacji ruchu można znaleźć tutaj

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama