Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zacząć od siebie

Biskup Andrzej Czaja podkreśla, że Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana to dopiero początek dzieła wywyższenia Jezusa we wszelkich wymiarach naszego życia.

Owoce będą zależne od tego, na ile konsekwentnie podejmiemy zawarte w Akcie przyrzeczenia i wynikające z niego zadania – tłumaczył bp Andrzej Czaja na spotkaniu w opolskim Klubie Inteligencji Katolickiej.

Biskup opolski, który jest przewodniczącym Komisji Nauki Wiary KEP i przewodniczącym Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, od 2010 roku czynnie uczestniczył w dialogu i pracach prowadzących do ogólnopolskiej proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. W Klubie Inteligencji Katolickiej wyjaśniał genezę Jubileuszowego Aktu, a także jego teologiczny sens. Podkreślał, że nie jest to intronizacja Jezusa, nie jest to uznanie Jezusa za Króla ani nie jest to ogłoszenie Jezusa Królem Polski. – Nie możemy być naiwni, że sama proklamacja Jubileuszowego Aktu dokona cudownej przemiany naszych serc i rodzin, że będzie od razu lepiej w naszej ojczyźnie, że wszyscy odtąd będą uczciwi i prawi. Jeśli jednak tego Aktu dokonamy z wiarą i czystym sercem, to w naszych staraniach o żywą więź z Bogiem pojawi się nowa jakość, w której Pan Bóg z pewnością dostrzeże wyraz dobrej woli i zaangażowanej wiary. Dlatego można żywić nadzieję, że temu dziełu pobłogosławi, co jest zawsze źródłem naszego duchowego rozwoju i wzrostu – tłumaczył bp Czaja. Podkreślał też, że treść Aktu niesie zobowiązanie do podjęcia solidnej pracy nad sobą celem odbudowania i ożywienia osobistej więzi z Jezusem. – Proklamacja Jubileuszowego Aktu jedynie inicjuje dzieło i wzywa nas do podjęcia dzieła wywyższenia Jezusa we wszelkich wymiarach naszego życia. Każdy powinien zacząć od siebie, od rachunku sumienia i podjęcia takiego trudu nawrócenia, którego skutkiem będzie całkowity zwrot ku Bogu, ku Chrystusowi. Wtedy ów szczególny rok podwójnego jubileuszu: Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i 1050. rocznicy chrztu Polski nie będzie tylko odnotowany w annałach – mówił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama