Nowy numer 4/2021 Archiwum

"Pro Ecclesia et Pontifice" dla Rity Ciupke z Kluczborka

Uroczyste wręczenie papieskiego medalu w najbliższą niedzielę.

Pani Rita Ciupke otrzyma jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej przyznawane za zaangażowanie w pracę na rzecz Kościoła z okazji 25-lecia pracy w kancelarii parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku.

Ale powiedzieć tylko tyle o pani Ricie to byłoby o wiele za mało. Na medal „Dla Kościoła i papieża” zasłużyła całym swoim życiem i zaangażowaniem na wielu polach działalności kościelnej. Wymienimy tu tylko kilka z nich: jako nastolatka wstąpiła do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (dawniej: III Zakon) i jest w nim do dziś, wypełniając w ciągu tych lat wiele odpowiedzialnych funkcji, w latach 1965 - 1990 pracowała społecznie w Katolickiej Poradni Odpowiedzialnego Rodzicielstwa, od 1974 należała do Wspólnoty Stowarzyszenia Serca Pana Jezusa, a kiedy ta wspólnota powstała w nowej parafii z nowym kościołem (Najświętszego Serca Pana Jezusa) - została jej zelatorką. W 1990 - jako wykwalifikowana księgowa - podjęła pracę kancelistki w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

W 1988 w nowo powstałej parafii NSPJ byłą współzałożycielką grupy charytatywnej, a od roku 1991 - zastępczynią przewodniczącego parafialnego zespołu Caritas (był nim zmarły w ubiegłym tygodniu ks. proboszcz Franciszek Drenda). To bardzo aktywny zespół Caritas, prowadzący szeroko zakrojoną działalność, a pani Rita dzięki tej działalności jest bardzo znana wśród mieszkańców Kluczborka, zwłaszcza ubogich. Jest osobą mocno wierzącą, dzień rozpoczyna od Mszy św., a próbą jej wiary była ciężka choroba - rak złośliwy, zdiagnozowany w 1985 r. W czasie choroby powierzyła się całkowicie Bogu i po ciężkiej terapii wyszła z choroby i - mimo przejścia na rentę - rzuciła się w wir działalności grup charytatywnych i modlitewnych.

Pani Rita Ciupke od 2 lat jest wdową. Ma 2 synów i 4 wnuków.

Odznaczenia medalem „Pro Ecclesia et Potifice” dokona w najbliższą niedzielę (20 listopada) podczas Mszy św. o godz. 10.30 w kościele NSPJ w Kluczborku bp Rudolf Pierskała.

Pani Ricie, która od dziesiątek lat jest wierną czytelniczką „Gościa Niedzielnego”, serdecznie gratulujemy!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama