Głubczyccy harcerze przywieźli Betlejemskie Światło Pokoju do Opola.
„Odważnie twórzmy pokój” – to hasło przyświecające 26. sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju, które 11 grudnia słowaccy skauci przekazali polskim harcerzom podczas porannej Mszy św. w kościele św. Józefa w miejscowości Svit pod Popradem.
Natomiast podczas nabożeństwa słowa Bożego, które w środę 14 grudnia odbyło się w katedrze opolskiej, biskupowi Pawłowi Stobrawie lampion z płomieniem z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem wręczyli harcerze z Głubczyc.
– Serdecznie dziękuję wam, drodzy harcerze, bo dzięki waszemu zaangażowaniu to Betlejemskie Światło Pokoju, które jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei, jest wśród nas – podkreślał bp Stobrawa. Przypominał, że towarzyszące człowiekowi niepokoje serca może rozwiać tylko Jezus Chrystus, który o sobie powiedział: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”.
– Wiem, że wam bardzo zależy, by swoją postawą i przykładem pięknego życia być świadkiem. Chciejcie być dobrym odblaskiem Jezusowego światła – zachęcał biskup. Podkreślał, że właśnie taką postawę harcerze zaprezentowali podczas Światowych Dni Młodzieży, i za to im bardzo serdecznie podziękował. – Kochani, w codziennym życiu pokazujcie nam, że życie według Ewangelii i przykazań Bożych nie tylko jest możliwe, ale że jest to sposób na piękne, szlachetne i udane życie – prosił.
Na zakończenie nabożeństwa bp Paweł Stobrawa przekazał ogień z Betlejem harcerzom z całego województwa, którzy zaniosą go do miast, instytucji, szpitali i parafii.
W tym roku hasło sztafety „Odważnie twórzmy pokój” nawiązuje do faktu, że świat spowity jest konfliktami i wojnami. „My ludzie bardzo potrzebujemy pokoju wokół siebie, a przede wszystkim w sobie. Zapalone w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa światło jest symbolem pokoju, który jest darem. Pokój trzeba szerzyć – wnosić i wprowadzać w codzienne życie, powinien dotyczyć naszego działania! Betlejemskie Światło Pokoju zachęca nas wszystkich do tego, byśmy w sposób czynny, bardzo praktyczny i konkretny doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma, i szerzyli miłość oraz tolerancję wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają” – czytamy w tegorocznym przesłaniu.