Nowy numer 28/2018 Archiwum

Pierwsze kęsiki

Patrycja i jej rodzice dziękują za wsparcie.

Czteroletnia, uśmiechnięta i rezolutna Pati, którą nasi Czytelnicy poznali w październiku w tekście „By mogła jeść”, jest już po 10-dniowej terapii w NoTube Telemedical Center przy szpitalu w austriackim Grazu. – To był dla nas bardzo intensywny czas, kiedy jedzenie było jedynym przewijającym się tematem. Terapeuci i lekarze chwytali się każdego impulsu, który mógłby skłonić małych pacjentów, z których Patrycja była najstarsza, do jedzenia. Było w tym bardzo dużo pozytywnego nastawienia i motywowania. Pati słyszała, że jest już duża, inteligenta i poradzi sobie z jedzeniem – opowiada pani Małgorzata, mama zastępcza. To właśnie w tej terapii upatrywała ostatnią szansę na to, by córeczka zaczęła jeść i pić. – Nie liczyłam na to, że Pati od razu zacznie jeść, ale że rozpocznie się proces, który przekona ją, iż jest w stanie to zrobić – podkreśla i ze wzruszeniem opowiada, że przedostatniego dnia turnusu leczniczego Patrycja zaczęła skubać jedzenie.

Na początek 2-centymetrowy plasterek banana jadła przez 2 godziny. Kiedy spotykamy się przed świętami Bożego Narodzenia, Patrycja przez długi czas je jednego pieroga. Pytana, co jej smakuje najbardziej, od razu wymienia banany i winogrona. Ale na razie to małe kęsiki. – Posiłki trwają bardzo długo. Pati na śniadanie zjada niecałe jajko i 50 ml soku. To bardzo mało. W nocy wciąż jest pojona sondą – wyjaśnia pani Małgorzata.

Dziewczynka nie zawsze ma apetyt i jeszcze nie wróciła do wagi sprzed terapii, w czasie której zostało ograniczone dokarmianie sondą żołądkową. Ale jej mama jest dobrej myśli. – Jestem szczęśliwa, że Patrycja zaczęła normalnie jeść i pić. Powoli poznaje różne smaki. Je żółty ser, polubiła ryby. Nie przepada za serkami homogenizowanymi. Wydaje mi się, że teraz borykamy się z problemem dziecka „niejadka”, które je długo i mało – mówi. I ciepło podkreśla, jak bardzo wdzięczni są z mężem wszystkim, którzy wsparli terapię Pati.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma