Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ustawić żagle na nieskończony wiatr

Wśród wielu życzeń przyjmijcie również, wyrażone słowami pewnego jezuity, życzenia redakcji "Gościa Opolskiego".

W Święta Bożego Narodzenia’ 2016 chcemy Czytelnikom „Gościa Opolskiego” serdecznie podziękować, że jesteście z nami i przekazać najlepsze życzenia błogosławionych Świąt. A ponieważ my jesteśmy ludźmi od słów i zdjęć to - jako podarunek i treść życzeń - dajemy słowa Alfreda Delpa, jezuity, członka ruchu oporu antyhitlerowskiego, jednego z uczestników „Kręgu z Krzyżowej”, skazanego na śmierć w 1945 r.

„Trzeba ustawić żagle na nieskończony wiatr; dopiero wtedy zrozumiemy, do jakiej podróży jesteśmy zdolni”.

Nikomu nie trzeba tłumaczyć w jak trudnym momencie historii jesteśmy. Nie brakuje nam także trosk bardziej osobistych i rodzinnych.Pewnie mało kto jest wolny od przytłaczających myśli o tym, co nas czeka, co się wydarzy. Dlatego może - jeśli macie jeszcze chwileczkę czasu - warto przeczytać i te zdania Delpa, zapisane w celi śmierci, w oczekiwaniu na wykonanie wyroku.

„Może być, że wszystko co nasze, zostanie roztrzaskane w skorupy, że naszym symbolem stanie się ten alabastrowy flakonik w żydowskim domu, który został stłuczony (por. Mk 26,7). A wtedy musi się stać to inne, o którym napisano: „A dom napełnił się wonią olejku”. Rozbite jest już wiele. I pytanie jest teraz następujące: czy byliśmy wewnętrznie tak pełni i tak prawdziwi, że ludzie przynajmniej przy tym rozbijaniu zauważyli, że zetknęliśmy się z czymś, co zawierało coś ostatecznie ważnego? To, co się przydarza, to rzecz drugorzędna, niech przyjdą nawet ciężkie doświadczenia, byleby tylko trwało wewnętrzne błogosławieństwo, wewnętrzny porządek i ta wewnętrzna wiedza, że to wielkie błogosławieństwo Pana istnieje w nas i poprzez nas będzie istniało w świecie”.

Redakcja „Gościa Opolskiego”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama