Nowy numer 49/2020 Archiwum

Z Mędrcami za gwiazdą

Gdzie, oprócz Opola, będzie można wziąć udział w Orszaku Trzech Króli? Przypominamy...

Z Mędrcami za gwiazdą   W ubiegłym roku w nyskim orszaku brało udział wielu ludzi. Karina Grytz-Jurkowska / Foto Gość Opolski Orszak rozpocznie się 6 stycznia o 15.00 na placu Jana Pawła II w Opolu (przed teatrem im. Jana Kochanowskiego). Ruszy po scenie zwiastowania, powitaniu Trzech Króli oraz kolędowaniu. Kolejne sceny odbędą się o 15.30 na pl. Wolności oraz o 15.45 na Rynku. Tam po złożeniu życzeń przez biskupa opolskiego i prezydenta miasta będzie czas na koncert zespołu „Universe” i wspólne kolędowanie.

Pochody z trzema mędrcami odbędą się także w kilku innych miejscach regionu.

W Kędzierzynie-Koźlu wzorem ubiegłego roku Orszak zainaugurują 6 stycznia o godz. 14.00 krótkie scenki odgrywane na placach kościelnych w trzech miejscach: na parkingu pływalni przy al. Jana Pawła II (grupa niebieska, orszak króla Kacpra), przy kościele na os. Pogorzelec (E. de Mazenoda, grupa zielona, orszak króla Baltazara) oraz przy kościele św. Mikołaja (grupa czerwona, orszak króla Melchiora). Wszystkie orszaki wyruszą o 14.10, by spotkać się na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Judyma o 14.50, obejrzeć scenę z pałacu Heroda, zaś pokłon Trzech Króli i wspólne kolędowanie nastąpi na pl. Wolności.

Tradycyjnie Orszak przejdzie też ulicami Nysy – wymarsz 6 stycznia o godz. 15.00 z Rynku Solnego. W drodze, na ulicach miasta będą odgrywane poszczególne sceny, zaś zakończenie u żłóbka oraz kolędowanie nastąpi przy bazylice św. Jakuba i Agnieszki.

W Polskiej Cerekwi Orszak Trzech Króli wyruszy w tym roku po raz pierwszy, w sobotę, 7 stycznia o 16.30. Trasa będzie wiodła od kościoła, ulicą Ligonia, w kierunku placu przed urzędem gminy, skąd uczestnicy przejdą na plac koło zamku. Orszak uatrakcyjnią scenki przygotowane przez mieszkańców wraz z aktorami, zaś zakończy się on spektaklem bożonarodzeniowym w wykonaniu aktorów z Teatru A z Gliwic, który potrwa około 45 minut. Sobotniemu orszakowi będzie towarzyszył jarmark, który odbędzie się także w niedzielę. Pojawią się na nim wystawcy z ozdobami, rękodziełem, przysmakami. Uświetnią go też występy artystyczne oraz świąteczne animacje dla najmłodszych.

W Raciborzu przemarsz rozpocznie się 6 stycznia o godz. 14:00 z parkingu przy Mariańskiej (koło kościoła św. Mikołaja). Uczestnicy przejdą ulicami: Londzina, pl. Wolności, Wojska Polskiego i Nową do Rynku. Tego samego dnia, ale nieco później, po Mszy św. o 17.00 (czyli ok. 18.15) w parafii pw. św. Mikołaja w Raciborzu rozpocznie się koncert kolęd tradycyjnych i pieśni bożonarodzeniowych autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów z solistami, wokalistami zespołu Miraż oraz Studia Muzyki i Piosenki ARS z Pietraszyna. Towarzyszyć im będzie Orkiestra reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz zespół muzyczny pod dyr. Waldemara Nowakowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama