Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kaczyński: Powiększenie Opola nie narusza praw mniejszości niemieckiej

Decyzja o powiększeniu Opola nie narusza praw mniejszości niemieckiej - ocenił w niedzielę w rozmowie z Radiem Opole prezes PiS Jarosław Kaczyński. Decyzja o zmianie administracyjnych granic to jest suwerenne prawo Polski - podkreślił.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w niedzielę w gmachu Uniwersytetu Opolskiego z działaczami partii z regionu. Spotkanie było zamknięte dla mediów. Odwołano zapowiadane wcześniej spotkanie z dziennikarzami. Przed wejściem do budynku, w którym odbyło się spotkanie, manifestowało kilkunastu przeciwników PiS z flagami KOD-u. Protest zakończył się po kilkunastu minutach.

Na antenie Radia Opole Kaczyński odniósł się do decyzji rządu dotyczącej powiększenia od 1 stycznia 2017 roku miasta Opole o 12 sołectw z czterech podopolskich gmin. Jednym z argumentów przeciwników tej decyzji jest fakt zamieszkiwania tych terenów przez przedstawicieli mniejszości niemieckiej.

"Decyzja o zmianie administracyjnych granic to jest suwerenne prawo Polski. Tu o żadnym naruszeniu praw mniejszości niemieckiej nie ma mowy" zapewnił lider PiS.

Kaczyński był też pytany w rozmowie o "rozłam w opolskim środowisku PiS" i tworzenie przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego własnej frakcji. (Patryk Jaki jest członkiem Solidarnej Polski). Przejawem walki ma być, zdaniem dziennikarzy, sprawa budowy galerii handlowej "Dekada" w Nysie.

"Jeżeli chodzi o Patryka Jakiego, energicznego i zdolnego posła, to on jest w formacji koalicyjnej. Tutaj trudno mówić o frakcjach. Być może są napięcia między tą formacją a Prawem i Sprawiedliwością, ale ten spór to nic nadzwyczajnego" - podkreślił polityk.

Odnosząc się do sprawy "Dekady", prezes PiS przyznał, że był informowany o problemie. "Wysyłano do mnie listy w tej sprawie. Nie chciałem w to wchodzić bezpośrednio, ponieważ trudno z daleka rozstrzygać tego rodzaju problem. Ale to, że posłowie jednej partii mają różne poglądy, to nic nadzwyczajnego. Przecież nie jesteśmy w PZPR" - zauważył Kaczyński.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  23.01.2017 09:33
  Polacy za pieniądze sprzedadzą wszystko nawet honor i rodzinę..Najpierw sprzedali Śląsk,ostatnio swoje media.Zamienili się z zbrodniarzami na ziemie zachodnie oddając wiele więcej na wschodzie.A pan Kaczynski udając mało inteligentnego mówi ,ze powiększenie Opola nie jest zabronione.Ale czy jest sprawiedliwe??????? .Czy jest demokratyczne?????Pan Kaczynski ,ze swoja partia kopia sobie osobiście swój grób,bo następne wybory nadejdą .... kłamcom i innym pseudo katolikom pozostanie tylko się w tym grobie położyć i poprosi o uroczyste zaoranie.
 • Gość
  23.01.2017 11:05
  Prawdziwy pierwszy sekretarz
  doceń 7
 • rekin
  23.01.2017 12:40
  Ewangelia wg św. Mateusza 7,15-20
  doceń 1
 • Gość
  27.01.2017 14:10
  to ty smolisz jak niezdrowo zic,we Jalcie byli wszyscy co wygrali.Trzamu to przeslepali ze Rusami.Przeca wojna wygrali.A tera wladza Opola chce elektrownia sprzedac,tak jak zawsze.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL