Nowy numer 47/2020 Archiwum

Krok do procesu beatyfikacyjnego?

Zbliża się 70. rocznica śmierci bp. Józefa Nathana. Uroczystości odbędą się w Branicach.

W niedzielę 5 lutego o 10.30 w kościele Świętej Rodziny w Branicach zostanie odprawiona Msza św. w 70. rocznicę śmierci i pogrzebu bp. Józefa Marcina Nathana.

Podczas uroczystości bp. Andrzejowi Czai zostanie przekazana prośba o rozpoczęcie na szczeblu diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego bp. Nathana.

Dotąd prośba została podpisana przez ponad 10 tys. wiernych diecezji opolskiej i gliwickiej, a akcja zbierania podpisów została przedłużona do końca stycznia br.

Listy z podpisami można przesyłać na adres kurii diecezjalnej (ul. Książąt Opolskich 19, 45-005 Opole) lub Wydawnictwa i Drukarni Świętego Krzyża (ekretariat@wydawnictwo.opole.pl ; ul. Katedralna 8A, 45-007 Opole)

Inicjatywę zbierania podpisów zapoczątkowali: ks. Alojzy Nowak, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Branicach, Krzysztof Nazimek, dyrektor szpitali neuropsychiatrycznych w Opolu i Branicach, oraz ks. Waldemar Klinger, dyrektor Wydawnictwa Świętego Krzyża w Opolu. Należą oni do grona osób od wielu lat zainspirowanych świadectwem życia bp. Józefa Nathana (1867–1947), który przez ponad pół wieku związany był z Branicami. To tu wybudował potężne „Miasteczko miłosierdzia”.

Po II wojnie światowej, w grudniu 1946 r. bp Nathan został wypędzony do Czechosłowacji i odsunięty od dzieła, któremu oddał życie. Zmarł 30 stycznia 1947 roku w opawskim klasztorze Córek Miłości Bożej.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 4 lutego 1947 r. w Opawie. Przewodniczył im bp Stanisław Zela, sufragan ołomuniecki. 8 listopada 2014 r. trumna na z prochami biskupa została sprowadzona do Branic i złożona w sarkofagu w kościele Świętej Rodziny. Nad sarkofagiem zawieszona jest pamiątkowa tablica przypominająca m.in. zawołanie biskupie zmarłego kapłana: „Miłość Chrystusa przynagla nas”.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama