Bp Andrzej Czaja: Zwracam się do was ze słowem posłania: Idźcie z Maryją do Jezusa i głoście Jego Ewangelię.
– Słowa modlitwy poświęcenia świec przekazują zasadniczą teologię dzisiejszego święta – mówił w kazaniu biskup Andrzej Czaja, który w katedrze opolskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w święto Ofiarowania Pańskiego. Eucharystia rozpoczęła się właśnie obrzędem poświęcenia świec i procesją, w której uczestniczyły m.in. siostry zakonne: franciszkanki szpitalne, kamilianki, józefitki, siostry szensztackie, służebniczki NMP i werbistki.
– Mamy nieść świecę ku chwale Boga, by drogą cnót dojść do światłości wiekuistej – tłumaczył ordynariusz, trzymają w rękach świecę gromniczną. Przypominał, że w domach zapalamy ją w czasie niebezpieczeństwa, gdyż jest ona symbolem Tego, którego potęga przewyższa wszelkie potęgi.
– Ta świeca symbolizuje potężnego naszego Zbawiciela. Nieść świecę to nieść Chrystusa przez życie, mieć Go w sercu – podkreślał bp Czaja. Wyjaśniał, że właśnie takiej postawy, wzięcia Jezusa jak bierzemy w rękę świecę, domaga się Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Pana i Zbawiciela.
– Wobec Boga złożyliśmy śluby i nie możemy o tym zapomnieć. Mam nieco wrażenie, że po akcie nie za bardzo się tym przejęliśmy. Musimy uświadomić sobie powagę ślubów złożonych przed Bogiem – mówił.
– Jeżeli chcemy nieść Jezusa przez życie, to trzeba Go wziąć, ale by Go wziąć, to trzeba w Nim zobaczyć zbawienie – zaznaczał bp Czaja. Podkreślił, że za chwilę w procesji z darami zostanie wniesiona kopia obrazu Matki Bożej Opolskiej, którą pobłogosławi, i która będzie nawiedzać opolskie parafie.
– Chodzi o to, by podjąć trud kontemplacji ikony Matki Bożej i trud adoracji Tego, na którego Ona nam wskazuje. Ku odnowie, ku przemianie, by nasze miasto było na miarę herbu, który nasi dziadowie nam dali – wyjaśniał ordynariusz, nawiązując do obchodów 800-lecia lokacji Opola, które w swoim herbie ma pół orła piastowskiego i pół krzyża.
Kopię obrazu podarowała biskupowi i diecezji wspólnota parafii katedralnej. – To wielki dar dla naszego miasta i dla naszej diecezji, gdyż przewidujemy, iż peregrynacja z czasem może objąć także i wiele parafii naszej diecezji – mówił ordynariusz.
Bp Andrzej Czaja pobłogosławił obraz w obecności biskupów pomocniczych, dziekana dekanatu Opole – ks. Rudolfa Świerca i proboszcza parafii katedralnej ks. Waldemara Klingera. Po pokropieniu i ucałowaniu ikony biskupi przeszli do kaplicy Matki Bożej Opolskiej, gdzie ordynariusz odmówił modlitwę ułożoną na rozpoczynającą się peregrynację.
Po Mszy św. klerycy przenieśli obraz do Domu Księży Emerytów, a już w sobotę 4 lutego nawiedzi on pierwszą parafię – bł. Czesława w Opolu.
Czytaj także