Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Tropem Wilczym

Msze św., apele, spektakle i biegi pamięci, organizowane 26 lutego w kilku miastach – tak Opolszczyzna uczci Żołnierzy Wyklętych.

Ryngrafy,  orzełki od czapek i podobnie zdobione guziki - po tym najłatwiej rozpoznać, że odnalezione szczątki należą do polskich żołnierzy.   Ryngrafy, orzełki od czapek i podobnie zdobione guziki - po tym najłatwiej rozpoznać, że odnalezione szczątki należą do polskich żołnierzy. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będą organizowane biegi, apele ze składaniem kwiatów i zapalaniem zniczy, nie braknie audycji historycznych i wydarzeń kulturalnych.

W stolicy województwa już 20 lutego o godz. 18:00 rozpocznie Spektakl Teatru „Nie Teraz” z Tarnowa pt. „Wyklęci” (sala kinowa MDK w Opolu, ul. Strzelców Bytomskich 1, wstęp wolny).

W sobotę 25 lutego od godz. 10:00 opolanie mogą wziąć udział w grze miejskiej „Wilcze ścieżki” (grupy do 10 osób, zgłoszenia: 10wedrownicza@wp.pl, start: „Szachownica” przed Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, ul. Minorytów). Natomiast 26 lutego w siedmiu miejscach na Opolszczyźnie: w Opolu, Głubczycach, Grodkowie, Kluczborku, Namysłowie, Praszce i Zawadzkim wystartuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Uroczysta Msza św. w katedrze opolskiej, z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli urzędów państwowych, służb mundurowych, szkół, kombatantów, grup rekonstrukcji historycznych i zaproszonych gości zaplanowana jest na 28 lutego na 18:30. Po niej, o godz. 20:00 w auli Domu Katechetycznego przy katedrze rozpocznie się wieczór pieśni i poezji patriotycznej przygotowany przez harcerzy ZHR.

Oficjalne obchody odbędą się 1 marca. O 13:00 w sali herbowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zainauguruje je akademia przygotowana przez uczniów ZSO nr 1 w Opolu, a o godz. 16:00 przy Pomniku Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego (Pl. Wolności w Opolu) rozpocznie się apel pamięci, złożone zostaną kwiaty i znicze.

Wreszcie, 3 marca o godz. 16:00 chętni będą mogli wziąć udział w III opolskim teście wiedzy o Żołnierzach Wyklętych (sala herbowa OUW).

Wiele rodzin do dziś poszukuje szczątków swoich bliskich, należących do oddziałów antykomunistycznego podziemia.   Wiele rodzin do dziś poszukuje szczątków swoich bliskich, należących do oddziałów antykomunistycznego podziemia. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Po raz pierwszy uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbędą się w Grodkowie oraz na terenie byłego lotniska Luftwaffe w Starym Grodkowie. To właśnie tam w ubiegłym roku ekipa naukowców z IPN, kierowana przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazła szczątki należące do żołnierzy z oddziału H. Flamego ps. „Bartek”.

Obchody odbędą się tam w niedzielę 26 lutego. Rozpoczną się Mszą św. o godz. 10.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie. W samo południe wystartuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym na dystansie 1963 m, a o 12.30 dłuższy, liczący 5000 m (szczegóły: tropemwilczym@zsrgrd.pl).

- O godz. 16.30 na terenie byłego lotniska Luftwaffe w Starym Grodkowie nastąpi upamiętnienie Żołnierzy NSZ z oddziału Henryka Flamego ps. „Bartek” - modlitwą za poległych, apelem pamięci, złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy i rac. Na miejscu będzie m.in. Zbigniew Chmielniak, łącznik oddziału „Bartka” oraz Antoni Bury (95 lat) jeden z ostatnich żyjących żołnierzy AK z Baraniej Góry, wieloletni Nadleśniczy ze Szklar i mieszkaniec Opolszczyzny – zaprasza do oddania hołdu zamordowanych przez UB i NKWD w Starym Grodkowie Marcin Kruszyński, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Miłośników Historii i Wojskowości im. rtm. W. Pileckiego - „Kryptonim T- IV”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma