Nowy numer 42/2019 Archiwum

Barwy świata

W 120. rocznicę urodzin zainaugurowano rok poświęcony wybitnemu opolskiemu koloryście.

Uroczystość upamiętniająca Jana Cybisa odbyła się w Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Ozimskiej 10, gdzie mieści się wystawa stała jego prac. Była ona okazją do zaprezentowania filmu dokumentalnego pt. „Widok z okna” Władysława Jurkowa oraz posłuchania autora projekcji, który choć teraz mieszka w Warszawie, jest nysaninem, który kończył opolski plastyczniak. Można też było zobaczyć obraz, który był inspiracją dla autora do nadania filmowi takiego właśnie tytułu.

O samym malarzu wspominała też Urszula Zajączkowska, dyrektor MŚO, podkreślając, że jego twórczość, choć wybitna, nie jest do końca doceniana przez mieszkańców Opolszczyzny. Tymczasem jego prace są znane w Europie i Ameryce, sam artysta jest laureatem prestiżowej nagrody Guggenheima, a najwyższa nagroda przyznawana przez Związek Polskich Artystów Plastyków za wybitne osiągnięcia w malarstwie nosi właśnie jego imię. – Przyjeżdżają do nas grupy z Warszawy i Poznania po to, by zetknąć się z twórczością Cybisa. To jest budujące. Chcielibyśmy szerzej otworzyć drzwi, by mieszkańcy województwa mieli świadomość, że warto poznać i zrozumieć to malarstwo. Ale żeby je pojąć, trzeba przyjść kilka razy do galerii i przyjrzeć się tak od serca, nie w przelocie – podkreśla dyrektor MŚO. By rozpropagować nazwisko i dzieła twórcy pochodzącego z małego Wróblina k. Głogówka, muzeum planuje w Roku Jana Cybisa zorganizować szereg imprez kulturalnych. Obchodom patronuje marszałek województwa, do współpracy włączy się też gmina Głogówek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL