Nowy numer 42/2019 Archiwum

Skarbonka z sercem

- Każdy grosz to kropla wody w prysznicu dla bezdomnego - zachęca ks. Arnold Drechsler.

Wraz z Wielkim Postem rusza kolejna edycja skarbonki wielkopostnej Caritas. W parafiach dostępne są już papierowe skarbonki, do których można zbierać wielkopostną jałmużnę.

Skarbonka z sercem   Z pieniędzy zebranych ze skarbonek może powstać wielkie dobro Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość W ubiegłym roku przyniosła ona ok. 80 tys. zł. Był to kapitał początkowy, który przy wsparciu sponsorów pozwolił wyremontować i urządzić w pół roku łaźnię dla osób bezdomnych w Opolu.

- Obecnie w każdym dniu, a działa ona trzy razy w tygodniu, kąpie się w niej ok. 20 osób. Cieszy się to ogromnym poparciem społeczeństwa - dostajemy dużo mydła, ręczników, odzieży używanej. Niemniej największym obciążeniem są rachunki za wodę, prąd i gaz. Miesięcznie jest to prawie 3 tys. zł. Nie otrzymujemy na to wsparcia miasta, które uznało to za inicjatywę własną Kościoła. Dlatego odważyliśmy się poprosić tegorocznych jałmużników, by przeznaczyć pieniądze ze skarbonek na działalność łaźni. Każdy grosik będzie taką kropelką wody z prysznica na głowę bezdomnego – podsumowuje dyrektor Caritas.

Zachęca także proboszczów, katechetów, członków Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas oraz rodziców do propagowania idei wielkopostnej skarbonki, zwłaszcza wśród dzieci, które nie pamiętają czasów pustych półek sklepowych i nie mają doświadczenia braku podstawowych produktów. Zachęca także dorosłych do dzielenia się jałmużną.

- W tym roku tak się też składa, że Wielki Post, który właśnie się zaczyna, nakłada się z czasem rozliczeń podatkowych i nic nie tracąc, można przekazać 1 procent swojego podatku na jakiś cel charytatywny, w tym np. na Caritas (KRS: 0000290982). Tegoroczny dochód z tego tytułu chcemy przeznaczyć na zakup sprzętu do pielęgnacji chorych w domu. Są to łóżka elektryczne, podnośniki łóżkowe i wannowe, kule, balkoniki, ssaki, koncentratory tlenu, inhalatory i różnoraki sprzęt dla różnych placówek medycznych i opiekuńczych. Caritas Diecezji Opolskiej od 25 lat dba o chorych w domu. Bo ludzie wolą chorować, starzeć się i umierać w domu, gdzie czują się bezpiecznie, w otoczeniu bliskich - podkreśla ks. Arnold Drechsler, dyrektor opolskiej Caritas.

Cel ten można wesprzeć także, wpłacając jałmużnę wielkopostną na konto Caritas Diecezji Opolskiej: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „łaźnia dla bezdomnych”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL