Nowy numer 41/2019 Archiwum

Męstwo

Wiemy, o co chodzi, ale zdefiniować męstwo jest trudno. Jak każda z cnót, tak i męstwo jest stanem „złotego środka”: po jednej stronie tchórzostwo, po drugiej – brawura.

Co jest istotą męstwa? Otóż polega ono na umiejętności podjęcia dobrej decyzji mimo niesprzyjających uwarunkowań, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Umiejętność – to nie tylko opanowanie pewnej techniki, ale wewnętrzna zdolność, możność i głębia decyzji. Wypowiada się ją nie tyle słowem, ile czynem, zdecydowanym stanięciem po właściwej stronie. Słowo czasem wystarczy, lecz potrzebniejszy jest czyn – nieraz i bohaterski, z ofiarą życia włącznie. Ważne, aby nie przeoczyć wspomnianych dwóch płaszczyzn, na których męstwo powinno się spełniać. Jedną są uwarunkowania zewnętrzne, drugą – wewnętrzne. Tych wewnętrznych na ogół nie widać, ale brak męstwa wewnętrznego paraliżuje całą zewnętrzną sferę życia danej osoby. Od wieków dobrze wiedzieli o tym dowódcy wojskowi, starając się umacniać tak zwane morale żołnierzy. Wiedzieli też i wciąż wiedzą mistrzowie i kierownicy duchowi, zaprawiając adeptów doskonałości do wewnętrznej walki ze zniechęceniem, apatią, lękami czy smutkiem. Wielkim sprzymierzeńcem męstwa jest radość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL