Nowy numer 41/2019 Archiwum

Zmarł o. Józef Krettek SVD

Pogrzeb werbisty, długoletniego misjonarza z Papui Nowej Gwinei odbędzie się w sobotę w Nysie.

Zmarł o. Józef Krettek SVD   O. Józef Krettek VSD Źródło: parafia Sławików O. Józef Krettek SVD zmarł 6 marca w wieku 80 lat.

Pochodził z Lasaków, z parafii Sławików. Urodził się 23 lipca 1936 roku jako syn Jana i Jadwigi (z domu Samson).  Miał trójkę rodzeństwa: Marię, Teresę i Jana.

Mając 14 lat, rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Ojców Werbistów w Nysie. Kontynuował ją w Pieniężnie, gdzie w 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Po ukończeniu studiów teologicznych odbył tzw. rok pastoralny w Bytomiu. W 1962 r. o. Krettek został skierowany do Pieniężna, gdzie przez 9 miesięcy obsługiwał Piotrowiec i Białczyn, dojeżdżając tam z klasztoru. W 1964 r. przeszedł do diecezji poznańskiej i pełnił przez 3 miesiące obowiązki wikariusza w Kórniku, a następnie w Sztumie.

W latach 1965-1966 duszpasterzował przy kościele św. Antoniego w Braniewie, skąd został odwołany do pracy misyjnej na Nową Gwineę. 2 października 1966 r. odleciał samolotem z Rzymu do Nowej Gwinei, zatrzymując się w Australii. W Epping uczęszczał na kurs języka angielskiego i brał sporadycznie udział w duszpasterstwie dla Polonii australijskiej. Australię opuścił pod koniec maja 1967 r. Pierwszą placówkę na Nowej Gwinei przejął w Pumakos, w diecezji Mount Hagen, na której przebywał do marca 1996 r. Od tego czasu pracował na placówce w Pompobus. W sumie w Papui Nowej Gwinei posługiwał przez 50 lat.

Do Polski wrócił w połowie lutego tego roku. Zmarł po ciężkiej chorobie 6 marca w klasztorze w Górnej Grupie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 11 marca w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Nysie (ul. Rodziewiczówny 3). O godz. 10.30 rozpocznie się Różaniec, a o 11.00 Msza św. pogrzebowa i procesja na cmentarz klasztorny oo. werbistów, gdzie zostanie złożone ciało misjonarza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL