Nowy numer 41/2019 Archiwum

Tchórzostwo

Męstwo jest konieczne, by pomnażać i umacniać dobro. Ale jakaś doza lęku w życiu każdej istoty jest również konieczna, by istnieć.

Od czysto odruchowych, wręcz mechanicznych reakcji organizmów prymitywnych, po najwspanialsze i najokazalsze zwierzęta – przecież nawet lew się boi. Człowiek też. Jednak lęk człowieka, aczkolwiek w niejednym obszarze życia potrzebny, musi zostać zrównoważony odwagą i męstwem. Z tego prostego powodu, że wartością większą niż życie (o biologicznym mowa) jest dobro. Czego człowiek może się lękać? Narażenia swego życia na szwank. Ale nie tylko. Może się bać ośmieszenia. Może się lękać wykpienia. Może się bać wszelakiego rodzaju wykluczenia – od dziecięcego odsunięcia od wspólnej zabawy, po zignorowanie w „towarzystwie”. Może się bać utraty majątku, pracy, awansu... Może się bać bicia, tortur, więzienia. Jeśli jednak lęk, obawa, strach stają się reakcją dominującą w całych obszarach życia, to już jest tchórzostwo. Ktoś taki nie jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie. Tchórzostwo odbiera mu wiarygodność, pozbawia zaufania, odsuwa przyjaciół, niweczy znaczenie w pracy, umniejsza wśród sąsiadów. Czy nie można strat odrobić? Na szczęście można.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL