Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wolność czy godność?

Rok 1980, hasło na dachu hali stoczniowej w Gdańsku: „Człowiek rodzi się i żyje wolnym”. O jaką wolność chodzi? O polityczną? Ekonomiczną? Religijną? Obyczajową?

Od starożytności filozofowie kreślili różne wizje wolności. Wspólną płaszczyzną jest z jednej strony nieskrępowanie wyboru i decyzji. Z drugiej zaś – swoboda realizowania tychże decyzji. Innymi słowy: „wolność od” oraz „wolność do”. Wolność słusznie pojmowana jest jako niezbywalne prawo człowieka – choć różnie bywają kładzione akcenty na osi „wolność od – wolność do”. Wolność świadczy o godności człowieka. Czym jest owa godność? Stanowi ona o tym, że osoba ludzka istnieje jako cel, nie jako środek działania. To fundamentalna teza. Jednak inaczej jest rozumiana przez wierzących (zwłaszcza żydów i chrześcijan), inaczej przez niewierzących. Biblia na pierwszych kartach zawiera istotne twierdzenie: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył”. Obdarował go wolnością. Na gruncie etyki wolność nie sprzeciwia się godności ani odwrotnie, bo wolność jest sposobem istnienia godności osoby ludzkiej. Dlatego największą katastrofą człowieka jest utrata godności przez zniszczenie swojej własnej wolności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL